Rozchodnice růžová

Rozchodnice růžová, menší rostlina s drobnými květy, je pro své účinky tak známá a užívána, že je dnes dokonce ohroženou bylinou.

Česky: 

Rozchodnice růžová
Latinsky:

Rhodiola rosea
Slovensky:

Rozchodnica ružová
Rozchodnice růžová
Česky: Rozchodnice růžová Latinsky: Rhodiola rosea Slovensky: Rozchodnica ružová

Léčivé účinky

  • Zvyšuje sexuální vitalitu.
  • Přímo pomáhá s léčbou onemocnění jater.
  • Pomáhá s redukcí rakoviny.
  • Napomáhá správné funkci mozkové kůry.
  • Zvyšuje celkovou imunitu.
  • Působí proto stresu a depresi.
  • Má kardioprotektivní účinek.

Kontraindikace:

Neužívejte rozchodnici během těhotenství a kojení, stejně jako v období minimálně půl roku před plánováním těhotenství.

Při použití této bylinky se snažte ve své stravě snížit množství kofeinu a dalších stimulantů, jinak hrozí nespavost. Proto by také měla být užívána pouze ráno a odpoledne, nejlépe na lačný žaludek nebo mezi jídly Vysoké dávky rozchodnice (1,5-2,0 g / den) mohou způsobit úzkost, nespavost, nervozitu, nesoustředěnost apod. Užívejte vždy podle návodu a nepřekračujte doporučenou dávku!

Nedoporučuje se rovněž kombinovat užívání rozchodnice růžové s léky s psychostimulačním účinkem. Tato kombinace může vést k nadměrné vzrušivosti a vzniku úzkosti.

Použití a přípravky

Za léčivou část se považuje oddenek a především kořeny. Rostlina je považována za tonikum a zvyšuje celkový fyzický i psychický stav organismu. Rostlina je využívána sportovci zejména v těch sportech, ve kterých hraje výraznou roli stres a je u něj potřeba velké množství energie. Preventivně se doporučuje užívat rozchodnici u lidí, kteří mají zvýšenou psychickou zátěž.

  • Rozchodnice růžová v tabletách, Rhodiola Bio Essence, je skvělým doplňkem pro všechny, kteří jsou vystaveny zvýšené psychické i fyzické zátěži a stresu.
  • Účinný přípravek Brainstart s rozchodnicí doslova „nastartuje“ váš mozek. Působí totiž na myšlenkovou koncentraci a udržuje paměť. Je vhodný pro krátkodobé i dlouhodobé užívání.

Díky svým účinkům můžeme tuto bylinu zařadit mezi nootropika, což jsou léčiva, které dokáží zlepšovat lidskou paměť a funkce mozku.

O rozchodnici růžové

Rozchodnice růžováVýskyt rozchodnice růžové (Rhodiola rosea) je hlavně v arktické a subarktické oblasti na severní polokouli, avšak v Asii se její výskyt posouvá mírně na jih, kde roste spíše ve vyšších nadmořských výška, hlavně v úskalích hor. V České republice se vyskytuje v Krkonoších nebo v Hrubém Jeseníku. Svůj výskyt je ovlivněn množstvím živin v půdě. Rozchodnice má taktéž radši vlhčí půdu, a proto se vyskytuje v okolích řek nebo na méně odvodněných loukách.

Rostlina je vytrvalá a její růst vytváří trsy. Oddenek rozchodnice voní po růžích a je několik centimetrů tlustý. Listy vyrůstají v růžici a přes zimu opadávají. Květy vyrůstají v mnohokvětém chocholíku. Plody jsou červenozelené měchýřky, které obsahují podlouhlá malá hnědá semena. Zvláštností je, že se měchýřky otevírají za deštivého počasí a semínka jsou vodou odnášena ven.

Rozchodnici se přezdívá „zlatý kořen“, protože je to nejúčinnější léčivá část rostliny. Nyní je tato rostlina považována za kriticky ohroženou. proto je také zapsána na „Seznamu zvláště chráněných druhů rostlin“ dle vyhlášky Ministerstva životního prostředí ČR.

Domácí recepty

  • Tekutý extrakt:  Vyrábí se z kořenů tří letých rostlin. Kořeny se rozemelou a nasekají nadrobno a přelijí se 40% lihem. Suchý extrakt vznikne odpařením tekutého extraktu.

Další odkazy

foto: Tero Laakso, carlisle617
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty