Vitánie snodárná

Česky: 

Vitánie snodárná
Latinsky:

Withania somnifera
Slovensky:

Vítania uspávajúca

Vitánie snodárná (lat. Withania somnifera) je taktéž známá pod názvem Ashwagandha (ašvaganda). Je to jakýsi druh „ženšenu“ ayurvédské medicíny, což je tradiční indická medicína (někdy se jí říká také indický ženšen). Je považována za adaptogen, což znamená, že zlepšuje fyzickou energii.

Vitánie snodárná Autor: Hari Prasad Nadig from Bangalore, IndiaUploaded by VinayarajAshwagandha, CC BY-SA 2.0, Odkaz Latinsky: Withania somnifera Slovensky: vítania uspávajúca

Léčivé účinky

 • Zvyšuje odolnost proti nachlazení a infekcím.
 • Zvyšuje sexuální kapacitu a plodnost.
 • Posiluje celkovou imunitu.
 • Zlepšuje vitalitu člověka.
 • Pozitivně působí na centrální nervový systém.
 • Reguluje krevní cukr.
 • Působí jako léčba a prevence proti rakovině.
 • Redukuje stres.

Použití a přípravky

Vzhledem k tomu, že vitánie se tradičně používá k léčbě různých onemocnění spojených s poškozením nervových tkání, které souvisejí s destruktivními molekulami známými jako volné radikály, někteří vědci věří, že bylina může mít antioxidační vlastnosti. Poškození volných radikálů hraje roli při normálním stárnutí a v takových neurologických stavech, jako je epilepsie, Parkinsonova choroba a Alzheimerova choroba.

 • Léčivé látky pro dosažení všech zdravotních přínosů jsou obsaženy ve všech částech rostliny – v kořenu, listech i plodech.
 • Prodává se ve formě kapslí, pilulek i tinktur.
 • Rostlinu si můžete pěstovat i doma.

O vitánii

Vitánie snodárná (withania somnifera) má svůj původ v Indii. Kvůli tomu a také díky všestrannému lékařskému použití se jí říká indický ženšen. Je možné ji pěstovat i v interiérech v České republice, ačkoli se jedná o polokeř vysoký až jeden metr.

Vitánie je vytrvalá rostlina, která obsahuje nespočet jasně zelených listů. Na pěstování není nijak náročná, ale nemá ráda zimu, proto se nedoporučuje její výsadba venku – v České republice je na ni příliš silná zima.

Její plody připomínají tak trochu mochyni, jen bobule jsou zbarvené červeně. Ty je pak možné použít pro jejich zdravotní přínosy.

Kontraindikace:

Kontraindikace pro užívání vitánie snodárné je těhotenství a kojení. Dbát na opatrnost by měly také osoby trpící epilepsií nebo nespavostí (mohou nastat nežádoucí interakce s tabletami na spaní a antiepileptiky, které obsahují barbituráty). Nekombinujte s alkoholem, relaxační účinky obou se násobí. Zapovězeny jsou i antidepresiva, s výjimkou těch z IMAO skupiny. Po konzultaci s lékařem mohou vitánii užívat i děti od šesti let.

Obecně se užívání této bylinky nedoporučuje při autoimunitních onemocněních. Vitánie totiž posiluje imunitní systém, takže může zesílit auto-agresivní reakce těla a inhibovat žádoucí imunosupresivní účinek podávaných léků. Výjimka byla pozorována pouze v případě nemocí, ovlivňujících činnost štítné žlázy, i zde by však měla být vitánie užívána s opatrností.

Vysaďte přípravky z vitánie dva týdny před plánovanou operací, její uklidňující účinek na nervový systém může zvýšit účinek anestetik.

Při velmi vysokých dávkách se může objevit nevolnost, zvracení apod. Vitánie by měla být vždy užívána s jídlem.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů