Výroba bylinných kapiček na různé neduhy

tymian tinktury

Nejrůznější tinktury z bylinek seženete snadno v lékárně. Ale můžete si je vyrobit i doma, a budete tak mít jistotu, že v nich určitě nejsou žádné chemikálie. Protože obsahují líh, nejsou sice vhodné pro děti, ale právě líh dokáže skvěle vstřebat účinné látky v bylinkách obsažené.

Jejich trvanlivost ovšem není nekonečná, doba skladování je 2 roky.

Uvidíte, že domácí tinktury se zakrátko stanou neocenitelným pomocníkem v případě nachlazení, drobných poranění, při špatném zažívání i jiných problémech.

Na kašel

S kašlem si nejlépe poradí tymián obecný. Kapičky z tymiánu jsou na suchý i vlhký kašel, silice v něm obsažené totiž obalují sliznici dýchacích cest, čímž zmírňují podráždění v krku, ředí hlen a podporují jeho snadnější vykašlávání.

Tymiánu se říkalo také „penicilin chudých“. A jak z něj vyrobíme domácí tinkturu?

Budete potřebovat:

  • 50 gramů sušené bylinky
  • ½ litru 40% potravinářského lihu

Bylinky necháte louhovat v lihu na tmavším místě a každý den protřepejte. Po 3 týdnech přeceďte přes gázu do malých lahviček. Užívejte 1 lžičku 3x denně.

Na střevní problémy

Zatočit s těmito problémy skvěle dokáže šalvěj lékařská, která dokáže zklidnit žaludek i střeva a zamezit nadýmání. Kapky si připravíte snadno.

Budete potřebovat:

  • 50 gramů řezané šalvěje
  • ½ litru lihu

Bylinky zalijete lihem a necháte asi tak 10 dní odpočívat na stinném místě. Přecedíte a užíváte kapičky dle potřeby, maximálně však 3x denně.

K šalvěji můžete přidat také meduňku lékařskou, ta si poradí se zaraženými větry.

Obdobnou tinkturu s téměř stejnými účinky vyrobíte též z bazalky posvátné, která dokonce dokáže zbavit tělo parazitů.

Dobře pomůže tinktura z dobromysli obecné, ta díky silici zvané tymol zajistí lepší trávení a uleví od křečí, jež často střevní problémy doprovází.

Na drobná poranění

Už naši předkové znali hojivé a zklidňující schopnosti měsíčku lékařského. Měsíčkovou tinkturu vyrobenou doma můžete využít na všelijaké oděrky a jiná drobná poranění.

Budete potřebovat:

  • 1 hrst měsíčkových květů
  • čirý alkohol

Celé měsíčkové květy vložte do uzavíratelné nádoby a přelijte alkoholem tak, aby byly ponořené. Po 4 týdnech louhování sceďte a slijte. Potom používejte zevně potíráním postižených míst, ale můžete ji použít i vnitřně, tak uleví střevním problémům. Má také antiseptické účinky, proto je dobré ji použít v případě zánětu úst nebo trávicího traktu. Užívejte po malých dávkách, přiměřeně vašim potížím.

Na urologické problémy

V lidovém léčitelství se nejčastěji na léčbu nemocí ledvin, močového měchýře a močového ústrojí obecně nejčastěji používá lichořeřišnice větší. Její výhodou je, že se dá využít celá, pro výrobu kapek jsou nejvhodnější semena rostliny.

Budete potřebovat:

  • velkou hrst semen
  • 40% alkohol

Semena překrájejte na polovinu a zalijte alkoholem. Po dobu 14 dní každý den protřepejte a následně přeceďte přes plátno do jiné sklenice a nasáklá semena vymačkejte. Uchovávejte v chladu, ideálně v lednici. Na urologické obtíže užívejte 15 kapek 3x denně po dobu 20 dní.

Na rýmu

Přesně jak jeho název napovídá, nejlepším bojovníkem s nachlazením je rýmovník. Při prvních náznacích rýmy stačí rozemnout lístek v dlani a čichat jeho vůni. Pokud již rýma propukla, je čas použít kapičky.

Budete potřebovat:

  • 15 lístků rýmovníku
  • ¼ litru alkoholu (slivovice nebo vodky)

Směs nechte stát 3 měsíce, mezitím občas protřepejte a odstraňte zhnědlé lístky. Po scezení si kapky můžete dát do čaje nebo si jimi vypláchnout nos.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

1 komentář

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here