Výroba bylinných kapiček na různé neduhy I.

tymian tinktury

Nejrůznější tinktury z bylinek seženete snadno v lékárně. Ale můžete si je vyrobit i doma, a budete tak mít jistotu, že v nich určitě nejsou žádné chemikálie. Protože obsahují líh, nejsou sice vhodné pro děti, ale právě líh dokáže skvěle vstřebat účinné látky v bylinkách obsažené.

Jejich trvanlivost ovšem není nekonečná, doba skladování je 2 roky.

Uvidíte, že domácí tinktury se zakrátko stanou neocenitelným pomocníkem v případě nachlazení, drobných poranění, při špatném zažívání i jiných problémech.

Na kašel

S kašlem si nejlépe poradí tymián obecný. Kapičky z tymiánu jsou na suchý i vlhký kašel, silice v něm obsažené totiž obalují sliznici dýchacích cest, čímž zmírňují podráždění v krku, ředí hlen a podporují jeho snadnější vykašlávání.

Tymiánu se říkalo také „penicilin chudých“. A jak z něj vyrobíme domácí tinkturu?

Budete potřebovat:

  • 50 gramů sušené bylinky
  • ½ litru 40% potravinářského lihu

Bylinky necháte louhovat v lihu na tmavším místě a každý den protřepejte. Po 3 týdnech přeceďte přes gázu do malých lahviček. Užívejte 1 lžičku 3x denně.

Na střevní problémy

Zatočit s těmito problémy skvěle dokáže šalvěj lékařská, která dokáže zklidnit žaludek i střeva a zamezit nadýmání. Kapky si připravíte snadno.

Budete potřebovat:

  • 50 gramů řezané šalvěje
  • ½ litru lihu

Bylinky zalijete lihem a necháte asi tak 10 dní odpočívat na stinném místě. Přecedíte a užíváte kapičky dle potřeby, maximálně však 3x denně.

K šalvěji můžete přidat také meduňku lékařskou, ta si poradí se zaraženými větry.

Obdobnou tinkturu s téměř stejnými účinky vyrobíte též z bazalky posvátné, která dokonce dokáže zbavit tělo parazitů.

Dobře pomůže tinktura z dobromysli obecné, ta díky silici zvané tymol zajistí lepší trávení a uleví od křečí, jež často střevní problémy doprovází.

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here