Lichořeřišnice

Česky:  

Lichořeřišnice
Latinsky:

Tropaeolum
Slovensky:

Kapucínka

V dnešní době se přírodní a bylinné přípravky již nestávají jen alternativním řešením. V některých případech se dokonce doporučují kvůli některým faktorům. Tento druh řešení se nejčastěji používá jako první pomoc, protože někdy je domácí lék jediná dostupná první pomoc i v nejnaléhavější situaci. Jedním z příkladů je právě lichořeřišnice.

Léčivé účinky

Česky: Lichořeřišnice Latinsky: Tropaeolum Slovensky: Kapucínka
  • Působí jako přírodní antibiotikum.
  • Snižuje bolest v krku a infekce.
  • Podporuje tvorbu nových krevních buněk.
  • Má antiseptické vlastnosti.
  • Funguje jako antibakteriální a antimikrobiální látka, která se velmi doporučuje k léčení ran.
  • Patří mezi expektoranty – léčí kašel.
  • Stimuluje růst vlasů (bojuje zejména proti řídnutí vlasů).
  • Posiluje imunitu díky vysokému obsahu vitamínu C.
  • Bojuje proti vzniku akné.

Použití a přípravky

lichořeřišnice se pro léčivé účinky používají hlavně listy. Všechny části rostliny jsou ale jedlé – listy, květiny i semena a jsou také hojně spotřebovávány. Lichořeřišnice má hojné kulinářské využití: listy můžeme použít do salátů nebo k přípravě bylinkového čaje. Květy zase mohou sloužit jako ozdoba nejrůznějších pokrmů – salátů i dezertů. Rostlinu můžete užívat čerstvou i sušenou, v syrové i vařené podobě.

Kontraindikace:

Neužívejte při přecitlivělosti na rostlinu a během těhotenství a kojení. Neužívejte čaje nebo léky z lichořeřišnice, pokud trpíte žaludečním onemocněním a žaludečními vředy

O lichořeřišnici

Lichořeřišnice (Tropaeolum) je kvetoucí rostlina, která se díky jedinečným tvarům svých listů (jsou téměř kulaté) a jasným barevným květům často využívá jako okrasná rostlina v zahradě. To ale není její jediné využití – rostlina je velmi prospěšná také pro zdraví člověka, pro ji lze používat jako bylinný lék.

Pěstování lichořeřišnice není náročné, ve skutečnosti se jí daří i na těch nejhorších půdách. Jediné, co potřebuje, je dostatek slunečního záření a vody. Lichořeřišnici můžete objevit ve více než 50 odrůdách a nejrůznějších jasných barvách.

Domácí recepty

Čaj: Na přípravu čaje, napomáhající při léčbě zánětu močových cest i nejrůznějších bakteriálních a virových onemocnění, budeme potřebovat lžičku z řezaných sušených květů a jedné lžičky čerstvých lístků. Ty zalijeme 250 mililitry horké vody a nechají se deset minut louhovat. Přeceděný čaj se pije třikrát denně po doušcích.

Vlasový stimulátor z lichořeřišnice: Pro předcházení nebo zmírnění vypadávání vlasů použijeme dvě hrsti listů a květů lichořeřišnice, které zalijeme půl litrem studené vody. Směs přivedeme k varu a necháme pozvolna vařit deset minut. Po vychladnutí přecedíme a uchováváme v lednici. Roztokem denně masírujeme vlasovou pokožku.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty