Rýmovník (Plectranthus argentatus)

Rýmovník (Plectranthus argentatus) je fantastická rostlina, která je krásná na pohled, ale má také hojné využití – například při léčbě rýmy (jak už název napovídá), při odpuzování hmyzu a koček.

Česky: 

Rýmovník
Latinsky:

Plectranthus argentatus
Slovensky: 

Nádchovník

 

Rýmovník
Česky: Rýmovník Latinsky: Plectranthus argentatus Slovensky: Nádchovník

Léčivé účinky

  • Bylinná léčba nachlazení a rýmy.
  • Využívá se proti bolestem žaludku.
  • Léčba bolesti hlavy a podráždění.
  • Listy lze žvýkat jako bylinný prostředek proti bolesti zubů.
  • Odpuzuje komáry (proto je vhodné umístit rýmovník do okna).
  • Zmírňuje projevy astmatu, střevní a žaludeční koliky.
  • Urovnává trávení.

Použití a přípravky

Rýmovník můžete použít jako akcent pro různé sadby – ať už na zahradě nebo oknech. Některé odrůdy se používají jako koření, časté je také zužitkování této rostliny ve formě čaje, kdy se čerstvé listy rýmovníku zalijí horkou vodou a nechají se 10 minut odstát, poté se konzumují.

Rýmovník má hojné využití také v kuchyni. Nahradit jím můžete jinou bylinku – šalvěj. Pro svou mátovou vůni skvěle doplňuje těžká masa (pečené hovězí nebo jehněčí, či obecně grilovaná masa).

Rýmovník patří mezi bylinky, které nelze sušit. Obsahují hodně vlhkosti. Pokud si chcete úrodu rýmovníku zachovat také pro pozdější použití (například v zimě), zkuste bylinku raději zmrazit než usušit.

O rýmovníku

Rýmovník má měkké, houževnaté stříbřitě šedé listy. Je tak skvělým kontrastem k rostlinám s tmavými listy nebo k jasným květinám. Rýmovník kvete v létě, dosahuje výšky okolo půl metru. Zvládne teploty až do -1 °C.

Rýmovník patří mezi aromatické jednoleté rostliny, její původ najdeme v Africe, Austrálii, Tichomoří a na Madagaskaru. Přesto je v dnešní době velmi snadné ji vypěstovat téměř kdekoli – u v u nás, v České republice.

Rýmovník můžeme najít také pod názvy mexický eukalyptus nebo kubánské oregano. Je to velice nenáročná rostlina na pěstování. Svědčí jí slunné prostředí nebo polostín. Vyhněte se umístění rýmovníku v průvanu.

Domácí recepty

  • Rýmovníkový sirup: 30 lístků rýmovníku a 1 citron dáme do hrnce a zalijeme 1,5 l vroucí vody, aby vše bylo ponořené. Necháme odstát do druhého dne. Druhý den přecedíme, přivedeme k varu, přidáme cca 1 kg cukru a vaříme, dokud se nám nebude zdát sirup dost hustý. Je to dost individuální, ale počítejte cca s hodinou času. Sirup ještě trochu zhoustne chladnutím. Ještě horký sirup nalijeme do čistých skleniček, zavíčkujeme, otočíme dnem vzhůru cca na 5 minut, poté obrátíme a necháme zcela vychladnout. Uchováváme na chladném místě, po otevření raději v ledničce. Uzavřený nám vydrží až 2 roky.

Autor obrázku: H. Zell – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

bylinkopedie koupit bylinky a produkty