Přinášíme vám osvědčené recepty z dob našich babiček, které však stále fungují a pomohou nám bojovat proti nejčastějším nemocem. Zkuste to také.
Inhalace s česnekem a kmínem proti rýmě
Na plátky nakrájený česnek a kmínová semínka v hrnku zalijeme vroucí vodou, necháme jen chvilku stát, aby odvar nebyl příliš vařící, pak si sedneme nad hrnek a pro lepší účinek zakryjeme hlavu velkým ručníkem nebo plenou. Inhalujeme alespoň 5 minut. Inhalace skvěle uvolní nos, po inhalování rýmu lehce vysmrkáme. A ještě jeden bonus má pro nás tato procedura – horká pára čistí pleť. To nás sice v době nemoci příliš netrápí, ale až budeme zase zdraví, budeme navíc překvapeni, jak čistá a jemná je naše pokožka. Inhalovat můžou i větší děti, u menších by hrozilo opaření horkou vodou, a proto se nedoporučuje.
Sirup z cibule a medu proti kašli
Velmi účinný a zároveň chutný je sirup, který vyrobíme z nakrájené cibule, kterou zalijeme medem, necháme stát do druhého dne a pak přecedíme. Sirup užíváme alespoň 3x denně, dokud kašel neustoupí. Je vhodný i pro děti a navíc jim chutná.
Teplý olejový zábal s bylinkami proti průduškovému kašli
Na průduškový kašel můžeme vyzkoušet teplý olejový zábal, který ještě vylepšíme bylinkami. Hrudník natřeme olejem (mandlovým, slunečnicovým, olivovým nebo kokosovým) smíchaným s éterickým olejem z levandule, eukalyptu nebo smrku, a překryjeme nahřátou plínkou nebo ručníkem. Přetáhneme nátělník, tričko nebo pyžamo a necháme pacienta ležet – nejlépe je tedy aplikovat zábal večer před spaním. Opakujeme každý den, dokud potíže neodezní.
Odvar z borůvek proti průjmu
Odvar připravíme ze 3 lžic sušených borůvek, které zalijeme 0,5 litrem vody a vaříme 10–15 minut na mírném plameni. Scedíme a pijeme až 3x denně, dokud potíže nezmizí. Je vhodný i pro malé děti. Proti průjmu je možné jíst i samotné sušené borůvky.