Naši předkové se spoléhali na léčivou sílu bylinek už odpradávna, stejně tak si však byli vědomi jejich možných negativních účinků. A to je právě stránka, na kterou my často zapomínáme. Vždyť snadno se dá předávkovat už obyčejnou kopřivou!
Mnoho z nich se také nesnese s některými typy léků, velmi známá je tím například třezalka tečkovaná. Po bylinkách bychom proto nikdy neměli sahat bez rozmyslu. Základní konzultaci vám poskytne alespoň lékárník, podrobnější pak odborně proškolený bylinkář nebo farmaceut.
Zásady pro bezpečné užívání bylinek
Všeobecně lze říci, že žádnou bylinku bychom neměli bez další konzultace používat déle než 1-2 měsíce. Poté se mohou nežádoucí zbytkové látky v našem organismu hromadit a to postupem času povede k mnoha obtížím – od problémů s trávením až po poškození vnitřních orgánů (zejména ledvin a jater) v tom nejhorším případě. Velký pozor by si měli dáte zejména:
- těhotné a kojící ženy
- děti do 10 let věku
- lidé s poruchami srážlivosti krve
- lidé trpcí diabetem
- dialyzovaní pacienti
A myslete i na možnou interakci s léky. Vždy proto upozorněte svého lékaře na to, že dlouhodobě užíváte nějaké bylinky. I kdybyste si měli odnést jen recept na antikoncepci! Nikdy také nepřekračujte doporučené dávkování bylinek, ve snaze urychlit léčbu obtíží. Výsledek může být, bohužel, přesně opačný.
Bylinky, na které se vyplatí dávat obzvlášť pozor
A teď už se podíváme na konkrétní zástupce z rostlinné říše, kteří mohou, při dlouhodobém užívání nebo předávkování, s harmonií vašeho organismu pěkně zatočit. A začneme od velmi oblíbené bylinky.
Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)
Rozhodně nejznámější zástupce rodu kopřiva u nás, zároveň také velmi oblíbený všelék, který roste doslova na každé mezi. Mimochodem dříve nebyla tak rozšířená jako dnes, velmi jí totiž svědčí dusičnany, vyplavované z polí, obohacovaných umělými hnojivy. Ještě naše prababičky tak na husté lesy kopřiv, jaké bývají k vidění dnes, jen tak běžně nenarazily.
Je oblíbená zejména pro své protizánětlivé, antirevmatické, detoxikační, antiseptické, hypoglykemické, močopudné, antialergické a antihemoragické účinky. Kromě toho též zastavuje krvácení, snižuje krevní tlak, podporuje laktaci, roztahuje cévy, podporuje krevní oběh a zmenšuje zvětšenou prostatu. Obsahuje hodně železa, a čerstvá nať pak rovněž i velmi dobře vstřebatelný vitamín C. Je tedy vítaným ozvláštněním jídelníčku na jaře, kdy se ke konzumaci sbírající mladé výhony.
Náš tip: pokud rostlinu radikálně posečete během května, můžete si v létě a následně i na podzim užívat další várky mladých zelených listů, plných antioxidantů a dalších prospěšných látek.
Negativa kopřivy dvoudomé:
Kopřiva je zapovězena pro užívání v době těhotenství, může totiž ovlivňovat činnost dělohy, naopak během kojení je zcela bezpečná. Opatrnost se doporučuje i u mužů, trpících zvětšenou prostatou. Jim by měl užívání kopřivy předepsat pouze odborník.
Šalvěj lékařská (Salvia officinalis Linné)
Šalvěj je perfektní bylinkou pro léčbu zánětů a poranění v dutině ústní, a to včetně hnisavých vřídků. Kromě toho také podporuje a povzbuzuje trávení, posiluje a uklidňuje nervovou soustavu, pomáhá při léčbě astmatu, pomáhá od návalů horka v menopauze a pomáhá organismu přizpůsobit se prudkým hormonálním změnám v tomto období.
Měli byste vědět: Níže uvedená doporučení platí i pro další léčivé druhy šalvěje, zejména šalvěj
muškátovou (Salvia sclarea), šalvěj křovitou (Salvia triloba L. f.) nebo šalvěj bílou (Salvia apiana).
Negativa šalvěje lékařské:
Není vhodná pro těhotné a kojící ženy. A užívat by ji neměli ani lidé, kteří často trpí zácpou, velmi často totiž šalvěj tyto stavy zhoršuje.
Řebříček obecný (Achillea millefolium L.)
Jméno mu dala staročeská slovesnost, jíž tvar listu připomínal starý žebřík, jež měl pouze jednu středovou podpěru. Přezdívá se mu také zaječí ocásek, Achillova bylina, husí jazýček nebo zaječí chléb.
Je ideální bylinkou pro ženy, přináší úlevu při menstruačních bolestech a dalších obtížích – umí skvěle léčit hemoroidy. Na trvalé užívání se hodí jen ve formě koupelí, používaných při křečovitých bolestech, bolestech v oblasti malé pánve – a to před menstruací nebo i během ní. Koupel by neměla trvat déle než 20 minut, připravuje se přelitím 100 gramů usušené grogy (květů) 20 litry vody. Čerstvé listy lze použít rovněž na obklady pro zastavení krvácení a urychlení hojení ran.
Negativa řebříčku obecného:
Neměly by ho užívat těhotné ženy, může totiž vyvolat problematické stahy dělohy. Užívat by ho neměli ani lidé trpící nízkým tlakem, bolestmi hlavy i nervovými poruchami. Maximální doporučená délka vnitřního užívání jsou tři týdny, poté je nutné kúru na stejnou dobu přerušit (netýká se sedacích koupelí a obkladů). Jinak hrozí migrény, nevolnosti, závratě apod.
Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba)
Na zemi existuje už od dob dinosaurů, je jediným zástupcem čeledi jinanovitých a jeho listy jsou vlastně srostlými jehlicemi. To však nejsou jediné důvody, proč bychom si ho měli všimnout. S oblibou je využíván i jako léčivo. Jeho listy a plody obsahují totiž více než 60 medicínsky hodnotných látek. V jejich čele stojí rozhodně bilobalid, ginkgolid, sekvoiaflavon, kvercetin, amentoflavon, bilobetin, kampferol, kyselina 6-hydroxykynurenová, ginkgetin a vitamin C (kyselina L-askorbová).
Používá se pro rozšíření cév, zlepšení cirkulace krve, pro podporu paměti, lepší prokrvení mozku, ale i astmatu nebo gangrénách. Podle některých výzkumů rovněž zpomaluje demenci.
Negativa jinanu dvoulaločného
Zvyšuje riziko krvácení, neměli by ho proto užívat lidé s poruchami srážlivosti krve. Rizikem mohou být i stářím nepružné nebo jinak poškozené cévy. Zejména senioři by tak užívání preparátů s obsahem ginkgo biloby měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem – a to včetně těch volně prodejných!
Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)
Deprese a antivirotické účinky – to jsou hlavní benefity, pro něž je třezalka užívána ve farmaceutickém průmyslu. Obsahuje také mnoho cenných látek, zejména rutin, sitosterol, hypericin, pektin, cholin a pseudohypericin. Kvetoucí nať se pak může chlubit i analgetickými, diuretickými, uklidňujícími, antiseptickými, digestivními a antidepresivními účinky.
Negativa třezalky tečkované:
Kromě interakce s některými léky může třezalka negativně ovlivňovat také působení anestezie, nikdy ji tedy neužívejte před operací. Během užívání je třeba vyhýbat se přímému slunci, jinak hrozí kožní alergická reakce. Předávkování se projeví průjmem, silným menstruačním krvácením nebo dokonce krvácením vnitřním! Při užívání této bylinky tedy buďte obzvláště opatrní!
Heřmánek pravý nebo také heřmánek lékařský (Matricaria chamomilla, synonymum Matricaria recutita)
Používá se ve formě obkladů na popáleniny a špatně se hojící rány. Zastavuje krvácení a má příznivý vliv na játra, žlučník, ledviny, žaludek či dvanáctník. Používá se i jako kloktadlo při bolestech v krku, zastavuje průjmy a ve formě koupele pomáhá také při oteklých kloubech, bolestech nohou či vnějších i vnitřních hemoroidech. Rovněž uvolňuje ucpané dutiny.
Negativa heřmánku pravého:
I když dokáže zmínit alergické reakce, u citlivých jedinců je naopak může vyvolávat. Ve vyšších dávkách je zapovězen pro těhotné ženy, existuje u něj totiž riziko vyvolání předčasného porodu.