V období podzimu a zimy se nachlazení stává běžnou součástí života. Změny teplot, méně slunečního svitu a snížená imunita nahrávají virům a bakteriím. Místo hned sahat po lécích z lékárny, je vhodné nejprve vyzkoušet přírodní léčbu, která je šetrnější a často velmi účinná. Bylinky a jejich kombinace mohou výrazně zmírnit příznaky nachlazení, posílit obranyschopnost a urychlit uzdravení.
Proč používat bylinkové směsi?
Jednotlivé léčivé rostliny mají různé účinky – některé snižují horečku, jiné ulehčují odkašlávání, další zase posilují imunitní systém. Kombinací více druhů vznikají bylinkové směsi, které působí synergicky – tedy navzájem zesilují své účinky.
Navíc mají bylinkové čaje tu výhodu, že tělu dodávají i potřebné tekutiny, což je při nemoci klíčové. Pravidelný příjem teplých nápojů pomáhá uvolňovat hleny, prohřívá organismus a zklidňuje podrážděné dýchací cesty.
Základní bylinky proti nachlazení
Níže uvedené bylinky tvoří základ většiny domácích směsí proti nachlazení. Většinu z nich lze nasbírat v přírodě, pěstovat na zahrádce nebo zakoupit v sušené podobě v bylinkářství.
Lípa srdčitá (Tilia cordata)
Má potopudné a protizánětlivé účinky, tlumí kašel a snižuje horečku. Lípa je ideální do směsí při prvních příznacích nachlazení.
Bez černý (Sambucus nigra)
Květ bezu se používá při nachlazení, chřipce i angíně. Podporuje pocení, snižuje teplotu a působí proti zánětům horních cest dýchacích.
Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)
Působí protizánětlivě a zklidňujícím způsobem. Je vhodný při bolestech v krku, kašli, ale i při celkovém oslabení organismu. Heřmánkový čaj navíc pomáhá proti nespavosti a napětí.
Máta peprná (Mentha piperita)
Máta uvolňuje ucpaný nos, tlumí bolest hlavy a podporuje trávení, které bývá při nachlazení často narušené. Také přispívá k celkovému osvěžení.
Tymián obecný (Thymus vulgaris)
Silně působí proti bakteriím a virům, je výborný při zánětech průdušek a dráždivém kašli. Uvolňuje hleny a napomáhá jejich vykašlávání.
Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum)
Významná bylinka na suchý i vlhký kašel, tlumí zánět v krku a podporuje hojení sliznic. Často se kombinuje s lípou nebo tymiánem.
Ukázkové recepty bylinkových směsí
1. Směs při prvních příznacích nachlazení
Složení:
- 2 díly květu lípy
- 2 díly květu bezu
- 1 díl máty
- 1 díl heřmánku
Použití: 1 lžíci směsi zalijte 250 ml vroucí vody, nechte louhovat 10 minut. Pijte teplé 3× denně.
2. Směs proti kašli a bolestem v krku
Složení:
- 2 díly tymiánu
- 1 díl divizny
- 1 díl slézu
- 1 díl jitrocele
Použití: Čaj se pije po doušcích během dne, lze přisladit medem.
3. Imunitní posilující směs
Složení:
- 1 díl šípku
- 1 díl echinacey
- 1 díl máty
- 1 díl rakytníku (sušeného)
Použití: Směs podpoří organismus při rekonvalescenci a jako prevence. Šípky vařit 5 minut, ostatní přidat až poté a louhovat dalších 10 minut.
Tipy pro správnou přípravu čaje
- Nepoužívejte kovové sítko, které může reagovat s účinnými látkami. Ideální je skleněná nebo porcelánová konvička.
- Vždy zalévejte vroucí, nikoli převařenou vodou, aby se účinné látky neuvolnily příliš rychle.
- Nepřeslazujte čaj cukrem – pokud chcete dosladit, použijte med nebo přírodní sirupy (např. jitrocelový).
- Pijte pravidelně, nejlépe 3–5× denně, menší množství, ale často.
Kontraindikace a opatrnost
Přestože se jedná o přírodní léčbu, i bylinky mohou mít vedlejší účinky nebo se nesnášet s některými léky. Například echinacea není vhodná pro lidi s autoimunitními onemocněními, tymián může dráždit žaludek u citlivějších jedinců. Vždy je vhodné konzultovat užívání směsí s odborníkem, zejména u těhotných žen, kojících matek a dětí.
Bylinkové směsi proti nachlazení představují účinnou a šetrnou alternativu ke klasickým medikamentům. Jejich hlavní výhodou je komplexní působení – nejenže mírní příznaky, ale zároveň podporují regeneraci organismu a posilují imunitní systém. Správně připravené a pravidelně užívané čaje dokážou výrazně zkrátit dobu nemoci a zmírnit její průběh. Ať už se rozhodnete pro lípu, bez, tymián, diviznu nebo mátu, vždy vybírejte kvalitní sušené bylinky a pamatujte, že i příroda má své limity – proto naslouchejte svému tělu a v případě potřeby vyhledejte lékaře.