Podzim, to je nádhera různobarevných listů a usínající přírody, ale také obdobích chřipek a nachlazení. Pokud se letos chcete těmto nemocem vyhnout, zkuste pravidelně užívat bylinky. A i když se vám nepodaří nemoci předejít, bylinky jsou taktéž vhodným způsobem, jak nemoc co nejsnáze překonat. Neutrácejte velké množství peněz za farmaceutické léky, které vám stejně nepomůžou. Jednoduchá léčba bylinkami vás vyjde mnohem levněji.
Kozinec (Astragalus membranaceus)
Kořen této trvalky posiluje imunitní systém. Obsahuje totiž sloučeniny, které podporují tvorbu protilátek zvyšujících produkci T lymfocytů a bílých krvinek, čímž stimulují imunitní systém. Kořen můžete vyvařit v polévkách či omáčkách, před podáváním ho ale vyjměte. Těhotné a kojící ženy by kozinec neměli užívat.
Echinacea (Echinacea purpurea)
Žádný seznam léčivých bylinek by nebyl kompletní bez echinacey. Byliny působí jako prevence vzniku onemocnění. Během nemoci jsou neúčinnější, pokud se užívají během nejčasnější fáze infekce. Užívejte je ve formě čaje, kdy kořen vaříte ve vodě po dobu 10 minut.
Bezinka (Sambucus canadensis)
Bezinky se častokrát nazývají jako „lékárničky“ díky spoustě svých terapeutických účelů. Studie ukázaly, že sirup a výtažky této rostliny snižují příznaky chřipky. Připravte si čaj z květů bezinky.
Eukalyptus (Eucalyptus globulus)
Eukalyptus je často aktivní látkou, která přesahuje použití pouze na hrudník, ale my se zaměříme na jeho blahodárné účinky týkající se respiračního ústrojí. Dejte pár kapek eukalyptového oleje do vroucí vody a vdechujte. Pomůže vám to při odstraňování sinusových a bronchiálních infekcí.
Meduňka lékařská (Melissa officinalis)
Meduňka je bohatá na vitamín C, proto je vhodná jako prevence proti celé řadě onemocnění. Její užívání je poměrně jednoduché – do jednoho šálku dejte lžičku sušených listů nebo 5 až 6 čerstvých listů meduňky a zalijte je horkou vodou. Přendejte do hrnce a 5 minut vařte. Poté přeceďte a podávejte. Tento čaj je vhodný také pro uklidnění žaludku.
Rozmarýn lékařský
Pokud jste nikdy nevyzkoušeli esenciální oleje na léčbu neduhů, začněte s rozmarýnovým olejem. Nádherně voní a navíc vám pomocí inhalace poskytuje úlevu nosové a hrudní kongesci.
Tymián (Thymus vulgaris)
Tymián je po ruce snad v každé domácnosti. Tymiánový čaj usnadňuje vykašlávání a bronchiální křeče a pomáhá odstraňovat kongesce a hlen pocházející z nachlazení. Tymián je také bohatý na antioxidanty, takže je dobré užívat ho pravidelně jako prevenci proti onemocněním. I když je tymián hojně využívaný v kuchyni, neužívejte ho léčebně, pokud jste těhotná nebo kojíte.
Léčba onemocnění
Léčba klasických podzimních ale i jarních onemocnění bývá nejen psychicky náročná, ale také drahá. Nejlevnější sirup proti kašli nekoupíte pod 150 Kč. Proč ale zbytečně utrácet, když si můžete vystačit s poměrně tradičními bylinkami, které používáte do pokrmů v kuchyni? Příště se pokuste si své onemocnění léčit nejprve doma, teprve poté v lékárně.