Pokud se vám zdá, že Orlické hory jsou příliš malým územím na to, aby tam rostly nějaké zvláštní, či dokonce endemicky se vyskytující bylinky, pak vás přesvědčíme, že tomu tak není. Pojďte se s námi projít po těchto malebných horách a objevovat jejich tajemství.
Bledule jarní
Ačkoliv se bledule ve volné přírodě již téměř nevyskytují, protože byly člověkem poničeny kvůli vyrývání exemplářů do vlastních zahrádek, v Orlických horách (a Krkonoších) ještě najdeme místa, kde rostou naprosto přirozeně. Východočeské lokality dokonce patří k největším v Evropě. Bledule jsou přísně chráněny.
Čechřice vonná
Příběh této bylinky je velmi zajímavý. Není totiž naší původní bylinku, ale byla k nám zavlečena německými kolonisty, kteří ve středověku osídlovali naše pohraničí. Byla pěstována jako léčivka, listová i kořenová zelenina. Semena jsou přírodním sladidlem, vhodným i pro diabetiky. Jíst se však dají i květy. Čechřice má anýzovou vůni i chuť. Na léčebné účely se sbírá list a kořen. Má pročišťující účinky, napomáhá trávení a podporuje vykašlávání hlenů.
Prha arnika
Další léčivou bylinkou, se kterou se můžete v Orlických horách setkat, je chráněná a ohrožená prha arnika. Ačkoliv je rostlina pro vnitřní užívání jedovatá, používá se v léčitelství k zevnímu léčení poranění a zánětů.
Oměj šalamounek
Nejjedovatější bylinkou, jež se zde vyskytuje, je bezesporu oměj šalamounek, který je rovněž endemickou rostlinou, tj. vyskytuje se pouze v této lokalitě. Otrava se projevuje pálením v ústech, průjmem, zvracením a sliněním a končí smrtí v důsledku zástavy srdce. Nicméně dnes se z této byliny vyrábějí homeopatické léky, které obsahují jen nepatrnou část jedovatých složek z rostliny, a používají se při nachlazení, zánětu trojklanného nervu nebo ischiasu.
Další bylinky, se kterými se zde běžně setkáte
Kromě bylinek typických pro Orlické hory a Podorlicko se zde naprosto běžně v čisté přírodě setkáte s mateřídouškou, která roste na slunných mezích, s třezalkou tečkovanou, řebříčkem, borůvkou, maliníkem a jahodníkem.