Maliník obecný

Česky:

Maliník obecný
Latinsky: 

Rubus idaeus
Slovensky:

Ostružina malinová

Maliník obecný (Rubus idaeus) též známý pod názvem Ostružiník maliník.

Léčivé účinky

Česky: Maliník obecný Latinsky: Rubus idaeus Slovensky: Ostružina malinová
  • používá se při léčbě zánětů žaludku a střev
  • napomáhá při léčbě průjmových onemocnění
  • tlumí silnou menstruaci a mírní menstruační bolesti
  • těhotným ženám usnadňuje porod
  • pomáhá při zánětu průdušek
  • používá se při pročištění zanesených plic u kuřáků
  • po porodu pročistí porodní cesty, zrychlí obnovu dělohy
  • zkracuje dobu krvácení po porodu

Použití

Maliník obecný se používá v lidovém léčitelství už po dlouhá staletí především u těhotných žen a léčbě žen po porodu. Listy, nasbírané u maliníku obecného (v lese) se nejčastěji svařují do odvarů a čajů. Pro sběr se hodí pouze listy jemné, ne zcela vyvinuté. Sbírají se v červnu a v červenci a suší se ve stínu, rozprostřeny v tenké vrstvě.

Rostlina nemá žádné vedlejší účinky, proto je dobře snášena i citlivými jedinci, mohou ji užívat děti i kojící ženy.

Maliník obecný plodí atraktivní a chutné plody, maliny, které se stále častěji hojně užívají v bio kuchyni. Domácí maliníky jsou nedílnou součástí každé zahrady, nejsou výjimkou ani speciální šlechtěné odrůdy, které plodí dvakrát ročně.

O maliníku obecném

Maliník obecný je vytrvalý keř, nacházející se především na slunném stanovišti. Najdeme ho nejčastěji v méně hustých lesích, na lesních mýtinkách nebo podél lesů. Jejich výhony rostou do výšky, v přírodě nemusí mít žádnou opěru. Maliník obecný miluje mírně kyselou, humózní a vlhkou půdu, nikoli však přemokřenou.

Rostlina kvete bíle a lístky jsou obvykle na spodu běloplstnaté. K léčbě se používají všechny běžně volně rostoucí maliníky, nejvíce účinných látek najdeme v červených plodech.

Domácí recepty

Čaj: Čaj z listů se používá při zažívacích problémech, pomáhá proti zánětu průdušek a tlumí silnou menstruaci. Čaj se připraví z nadrcených maliníkových listů. Dvě kávové lžičky se zalijí 250 mililitry vroucí vody a nechají se 10 minut louhovat. Pijí se dva až tři šálky denně.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů