Bylinky Orlických hor. S jakými se tam můžeme setkat?

Pokud se vám zdá, že Orlické hory jsou příliš malým územím na to, aby tam rostly nějaké zvláštní, či dokonce endemicky se vyskytující bylinky, pak vás přesvědčíme, že tomu tak není. Pojďte se s námi projít po těchto malebných horách a objevovat jejich tajemství.

Bledule jarní

Ačkoliv se bledule ve volné přírodě již téměř nevyskytují, protože byly člověkem poničeny kvůli vyrývání exemplářů do vlastních zahrádek, v Orlických horách (a Krkonoších) ještě najdeme místa, kde rostou naprosto přirozeně. Východočeské lokality dokonce patří k největším v Evropě. Bledule jsou přísně chráněny.

Čechřice vonná

Příběh této bylinky je velmi zajímavý. Není totiž naší původní bylinku, ale byla k nám zavlečena německými kolonisty, kteří ve středověku osídlovali naše pohraničí. Byla pěstována jako léčivka, listová i kořenová zelenina. Semena jsou přírodním sladidlem, vhodným i pro diabetiky. Jíst se však dají i květy. Čechřice má anýzovou vůni i chuť. Na léčebné účely se sbírá list a kořen. Má pročišťující účinky, napomáhá trávení a podporuje vykašlávání hlenů.

Prha arnika

Další léčivou bylinkou, se kterou se můžete v Orlických horách setkat, je chráněná a ohrožená prha arnika. Ačkoliv je rostlina pro vnitřní užívání jedovatá, používá se v léčitelství k zevnímu léčení poranění a zánětů.        

Oměj šalamounek

Nejjedovatější bylinkou, jež se zde vyskytuje, je bezesporu oměj šalamounek, který je rovněž endemickou rostlinou, tj. vyskytuje se pouze v této lokalitě. Otrava se projevuje pálením v ústech, průjmem, zvracením a sliněním a končí smrtí v důsledku zástavy srdce. Nicméně dnes se z této byliny vyrábějí homeopatické léky, které obsahují jen nepatrnou část jedovatých složek z rostliny, a používají se při nachlazení, zánětu trojklanného nervu nebo ischiasu.

Další bylinky, se kterými se zde běžně setkáte

Kromě bylinek typických pro Orlické hory a Podorlicko se zde naprosto běžně v čisté přírodě setkáte s mateřídouškou, která roste na slunných mezích, s třezalkou tečkovanou, řebříčkem, borůvkou, maliníkem a jahodníkem.         bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here