Bylinná léčba ženských zánětů. Jaké bylinky pomáhají?

zanety zeny

Opakované gynekologické a urologické záněty jsou problémem mnoha žen. Věděly jste ale, že najdete účinná řešení i v podobě bylinné léčby? Nechte si od nás poradit. Níže uvádíme bylinky, které na záněty pozitivně působí.

Čajovník australský („tea tree“)

Je velmi účinným pomocníkem v boji proti kvasinkovým infekcím. Olej z této bylinky má významné antibiotické a antimykotické vlastnosti, můžete jej použít pro dezinfekci ženských orgánů. Přidává se do různých čípků a gelů, které lze zakoupit. Samozřejmě je důležité, abyste tea tree olej nepoužily v příliš silné koncentraci, ideální je přidat pár kapek do mycího gelu. Ještě lepšího výsledku dosáhnete přidáním pár kapek oleje z měsíčku lékařského, který má protiplísňové účinky.

Nimba

Výborné účinky má také nimbový olej z plodů a semen rostliny zvané zederach indický. Ten má silné účinky při hubení parazitů vnějších i vnitřních a vaše tělo zbaví bakterií a kvasinek. Používá se tak, že pár kapek naředěného oleje nanesete na tampon a aplikujete jej do pochvy.

Pozor ale na to, že může též negativně zasáhnout spermie, pokud se tedy chystáte otěhotnět, nimbě se zdaleka vyhněte!

Levandule lékařská

Olej z levandule má rovněž antiseptické vlastnosti a lze ho použít obdobným způsobem. Nesmíte jej ale aplikovat na sliznice neředěný, vhodné použití je, pokud si přidáte do koupele levandulové květy. Levandule je také velmi prospěšná při premenstruačním syndromu či v období klimaktéria, ulevuje a uklidňuje rozbouřené hormony.

Šalvěj lékařská

Bylinka je známá svými antibiotickými účinky, hubí totiž především bakterie, a ne nadarmo se používá při výplachu úst při zánětech. Lze ji ale použít i na sliznice ženských orgánů, nejlépe též k výplachům nebo jako sedací koupel. Můžete vyzkoušet i naředěný olej ze šalvěje, čistý olej je velmi dráždivý, a proto na sliznice nevhodný!

Lichořeřišnice větší

Tuto barevně kvetoucí rostlinku najdeme na mnoha zahrádkách. Má antibiotické účinky se silným působením na močové cesty. Tyto potíže často způsobují streptokokové bakterie, které lichořeřišnice hubí. Pokud trpíte bolestí v oblasti močového měchýře nebo také bakteriálním zánětem ženských orgánů (vaginy, vaječníků), rozhodně vyzkoušejte tinkturu z lichořeřišnice nebo přímou konzumaci jejích kulatých zelených lístků.

Hluchavka bílá

Hluchavka je známou léčivou bylinkou na poševní mykózu neboli kandidózu. Užívá se vnitřně v čajových směsích, spolu s kontryhelem a měsíčkem harmonizuje funkci celého gynekologického ústrojí. Je ovšem možné použít ji i k výplachům nebo sedacím koupelím. Tato bylinka zaručeně pomáhá i při zánětech vaječníků, problémech s močením či dokonce s inkontinencí.

Měsíček lékařský

Známá léčivka připomíná sluníčko a dokáže si poradit s každým zánětem nebo i s cystami, a to jak při jejich výskytu v prsou, na děloze či vaječnících. Má silné dezinfekční účinky a působí proti nejrůznějším druhům plísní, i proto je právě měsíček hojně využíván k léčbě zánětů v gynekologické oblasti.

Odvarem z měsíčku můžete provádět výplachy pochvy, připravit si příjemnou sedací koupel nebo do pochvy zavést tampón napuštěný silným odvarem z bylinky či použít olejový macerát.

Pití měsíčku lékařského ve formě čaje prospívá dobrému trávení, posiluje játra a žlučník a celkově pomáhá organismu zbavovat se kvasinek ve střevech.

Nebojte se být ženou i s případnými potížemi, které to obnáší

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here