Recept na domácí bylinný šampon

Pokud pěstujete na své zahrádce bylinky, jistě přemýšlíte nad dalším a dalším způsobem, jak je zužitkovat – obzvláště v období, kdy je sklizeň opravdu bohatá a čajů už bylo dost. To je čas, kdy přichází na řadu domácí bylinné kosmetické přípravky – na vlasy, obličej i na tělo. Pro ty, kteří chtějí jednoduché, přirozené řešení péče o vlasy, je tu recept na domácí bylinný šampon.

Bylinné šampony

Na začátek je důležité říci několik slov. I domácí šampony používáme na různé druhy vlasů, proto jsou označovány formulacemi „na suché“, „normální“ nebo „mastné“ vlasy. Vyrábíme je odlišně, takže bez ohledu na typ vašich vlasů si můžete šampon vyrobit. Následující recept obsahuje čisticí prostředek v podobě kastilského mýdla (biologicky rozložitelné mýdlo, můžete ho koupit nebo si ho vyrobit) a účinnou složku v podobě bylinek. Celý proces vytváření vlastního bylinného šamponu trvá jen pár minut praktické práce a několik minut odpočinku mezi kroky. Budete mít okamžitě připraven vlastní domácí šampon!

Jednoduchý recept na bylinný šampon

Potřebujeme:

  • 2 lžíce sušených bylinek (složení uvedeme v tipech pod receptem),
  • 1 šálek horké vody,
  • 1/8 šálku tekutého kastilského mýdla,
  • 5 kapek oleje z vitamínu E nebo jojobového oleje.

Postup:

  1. Vodu zahřejte, až začne lehce vřít. Pak touto vodou přelijte sušené bylinky ve sklenici a přikryjte. Nechte hodinu luhovat.
  2. Poté slijte, abyste se zbavili bylinek a vodu nalijte do láhve (například do prázdné láhve od šamponu). Přidejte tekuté kastilské mýdlo a kapky oleje.
  3. Jemně promíchejte.
  4. Chcete-li používat, nalijte přímo na mokré vlasy a vmasírujte do pokožky hlavy. Vypláchněte a je hotovo!

Poznámka:

Pokud přidáte kastilské mýdlo k bylinné vodě, změní se její barva! Například pokud použijete jako bylinku levanduli, získáte krásnou fialovou barvu. Po přidání kastilského mýdla se ale barva změní na zelenou.

Tipy pro výrobu domácího šamponu

Existuje celá řada bylin, které mohou být prospěšné pro vaše vlasy. Většina z nich obsahuje vitamíny a minerály, které pomáhají posilovat vlasy a vyživují pokožku hlavy. Zde jsou některé z nejoblíbenějších bylinek, které můžete použít v receptu na domácí bylinný šampon:

Měsíček lékařský

Měsíček lékařský je opravdu mocná bylinka. Obsahuje spousty minerálů a antioxidantů, které podporují silné a zdravé vlasy tím, že zvyšují tvorbu kolagenu a oběhu v okolí vlasových folikulů.

Ibišek

Plný vitamínů a antioxidantů, ibišek zvyšuje růst vlasů a posiluje také pokožku hlavy. Dokonce zabraňuje předčasnému šednutí vlasů a předchází lupům.

Levandule

Levandule je silně protizánětlivá, antiseptická a antimikrobiální květina, která je skvělá pro všechny typy kůže a vlasů. Zklidňuje a vyživuje pokožku hlavy, což napomáhá vyrovnávání přírodních olejů a zvyšuje cirkulaci krve kolem folikulů.

Máta peprná

Tato listová bylina pomůže stimulovat folikuly a může vyléčit chemické a ekologické škody. Je antifungální a protizánětlivě podporuje růst vlasů a pokožku hlavy.

Rozmarýn

Rozmarýn je jednou z nejoblíbenějších bylin pro podporu zdraví a růst vlasů. Je bohatý na spoustu vitamínů a antioxidantů. Je zvláště užitečný při opětovném růstu předčasně ztenčených vlasů a může pomoci při prevenci šedivění.

Šalvěj

Antiseptické a antibiotické vlastnosti šalvěje mohou pomoci léčit kožní problémy, které potlačují růst vlasů. Existuje mnoho vitamínů a minerálů obsažených v léčivé bylině.

Další bylinky

Existuje spousta dalších bylin pro specifické problémy, ale ty pokrývají základní potřeby vlasů. Mohli byste také přidat další esenciální oleje, zvláště pokud máte závažnější problémy než mastné vlasy nebo lupy.

Slovo závěrem…

Pokud se poctivě staráte o své tělo s pomocí vyvážené stravy a pravidelně pijete hodně vody, pak by vaše vlasy měly odrážet pozitivní dopad těchto možností. Přestože přirozená péče o vlasy může být někdy frustrující, může pro vás být výroba domácího šamponu to, co hledáte, a navíc může být ekonomičtější. Snížení toxinů a úspora peněz? To znamená vítězství!   bylinkopedie nákup bylinek a produktů

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here