7 důvodů, proč byste neměli vyhazovat použité čajové sáčky!

proč nevyhazovat čajové sáčky

Asi všichni z nás ví, jak je zelený čaj prospěšný našemu organismu.

Co však pro většinu může být překvapením je, že nám takový čaj může posloužit i po jeho vylouhování.

Kdykoliv si tak budete vařit čaj, zkuste čajový sáček ještě jednou využít jedním z těchto způsobů!

1. Pomůžou vám ke zdravé pokožce

Antioxidační účinky zeleného čaje působí na elasticitu pokožky a obecně zlepšují její kvalitu. Podle studie lékařské univerzity v Georgii z roku 2003 může zelený čaj pomoc s celkovým oživením pokožky a kožními problémy. Pomůže vám tak zpomalit příznaky stárnutí jako jsou vrásky nebo povislá kůže.

Pro revitalizaci pokožky

Obsah 2 použitých sáčků zeleného čaje smíchejte v misce s 1 nebo 2 lžičkami medu a trochou citronové šťávy. Vzniklou směs aplikujte přímo na obličej a krk. Nechte působit 5 až 10 minut a poté pokožku opláchněte vlažnou vodou. Takto používejte jednou až dvakrát týdně. Maska nemusí být vhodná pro jedince s citlivou pokožkou, nejdříve ji tak otestujte v malém množství.

Další publikovaná studie z roku 2009 doporučuje použití pleťové vody s 2% výtažkem ze zeleného čaje jako účinný a levný přípravek pro mírné akné. Zelený čaj totiž obsahuje látky zvané katechiny, jejichž antibakteriální účinky pomáhají zahubit bakterie, které by mohly akné zhoršovat.

Proti akné

Po vylouhování zeleného čaje vyjměte sáček a nechte asi 30 minut odpočívat. Poté ho přiložte přímo na pokožku postiženou akné, nechte působit 5 až 10 minut a nakonec oblast opláchněte studenou vodu. Proceduru provádějte dvakrát denně.

Mírně hrubá textura čajových sáčků je také vhodná jako peeling kůže. Můžete jimi odstranit odumřelé buňky a nečistoty a dodat tak pokožce svěží vzhled.

Pro peeling pokožky

Obsah 2 až 3 použitých čajových sáčků smíchejte v misce s trochou olivového oleje a medu. Vzniklou pastu naneste na obličej a krk, nechte působit 10 minut a poté pastu jemně odstraňte krouživými pohyby. Nakonec opláchněte teplou vodou. Používejte jednou nebo dvakrát týdně.

2. Uklidní vám napuchlé a podrážděné oči

Pokud máte napuchlou oblast kolem očí, kruhy pod očima nebo podrážděné, zarudlé, unavené oči, můžete využít účinků zeleného nebo černého čaje.

Pro uklidnění očí

V ledničce nechte na půl hodiny vychladit 2 použité čajové sáčky. Poté si je přiložte na oční víčka a nechtě působit 10 až 15 minut. Opakujte proceduru nejlépe několikrát za den.

3. Pomůžou vám k lepší ústní hygieně

Antiseptické a antibakteriální účinky mátového nebo zeleného čaje vám také výborně pomohou s ústní hygienou. Dokáží totiž vymýtit bakterie, které se v ústech nachází, a tak třeba zmírnit nepříjemný zápach z úst.

Proti zápachu z úst

2 až 3 použité sáčky čaje ještě jednou vylouhujte v horké vodě po dobu 10 až 15 minut. Slabý odvar nechte vychladnout, přidejte pár kapek tea tree oleje a používejte dvakrát denně jako ústní vodu.

Studie publikovaná v roce 2014 zase popisuje výplach úst zeleným čajem jako účinným prostředkem pro zmírnění bolesti při akutním pericoronitisu, zánětlivou komplikací při prořezávání zubů (nejčastěji moudráků).

4. Dodají vašim vlasům větší lesk

Černý nebo zelený čaj může mít také pozitivní účinky na suché a mdlé vlasy, kterým dodá větší lesk. Antioxidanty obsažené v těchto čajích také pomáhají s růstem vlasů a mohou sloužit i jako prevence před vysušováním vlasové pokožky a lupy.

Pro oživení vlasů

2 až 3 použité čajové sáčky nechte znovu vylouhovat v půl litru vařící vody a nechte vychladnout. Poté aplikujte na předem šamponem umyté vlasy a pořádně do vlasů vmasírujte. Po cca 5 minutách opláchněte vlasy vodou a nechte volně uschnout. Takto používejte dvakrát týdně.

5. Uklidní vám spálenou a podrážděnou pokožku

Podle studie publikované v roce 2001 polyfenoly v zeleném čaji snižují počet spálených buněk pokožky a chrání epidermální Langerhansovy buňky před poškozením z UV záření.

Navíc třísloviny, obsažené v zeleném čaji, mají mírné anestetické vlastnosti, a tak mohou pomoci proti bolesti a svědění, které spálení nebo podráždění od holení přináší.

Proti podrážděné pokožce

10 až 12 použitých čajových sáčků zeleného čaje vložte do napuštěné vany a na 20 minut se v ní usaďte. Proceduru provádějte jednou denně po několik dní. Místo zeleného čaje můžete využít také heřmánkový.

6. Pomůžou vám od plísní nehtů

Zmíněné třísloviny mají také antiparazitní schopnosti a mají tedy pozitivní účinky na onychomykózu, časté onemocnění nehtů, které je způsobeno různými parazitickými houbami a plísněmi. Antibiotické a svíravé účinky zeleného čaje pak pomohou s pocity pálení, otoky a podrážděním.

Proti onychomykóze

V lednici na 20 až 30 minut vychlaďte pár použitých sáčků zeleného čaje, které posléze přiložte na nehet a nechte působit asi 15 minut. Opakujte nejlépe dvakrát až třikrát denně.

7. Vyživí a ochrání vaši zahrádku

Nakonec blahodárné účinky zeleného čaje nemusíte ocenit pouze vy, ale také i vaše zahrádka.

Použité čajové sáčky mohou vašim rostlinám přidat spoustu živin navíc, pokud je přidáte do kompostu nebo třeba naspod květináče. Jen se nejdříve ujistěte, že jsou z papíru nebo mušelínu a rychle se tak rozloží.

Odvar z použitých sáčků může také odradit choroby a škůdce, které by mohli ohrozit vaši bylinkovou zahrádku. Odvar z několika sáčků zeleného čaje nechte vychladnout a poté jím pravidelně stříkejte listy vašich rostlinek.

Čajové sáčky, ačkoliv již použité, mají zkrátka mnohá využití!

zdroj: top10homeremedies.com
 
bylinkopedie nákup produktů

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here