Zbavte se cestovní nevolnosti. Pomoci mohou bylinky

zázvor
Zázvor

Ne každý má to štěstí, že je pro něj cestování zábavným zážitkem či odpočinkem a trpí cestovní nevolnosti. Mnozí z nás prožívají vysloveně utrpení, ať už jedou autem, autobusem, vlakem, plují lodí nebo letí letadlem.

Žaludeční nevolnost na cestě může být skutečným peklem. Za kinetózu, jak se tato nevolnost lékařsky nazývá, kupodivu nemůže rozhoupaný žaludek, ale centrum rovnováhy, které se nachází ve středním uchu. Právě toto centrum registruje všechny změny související s polohou těla.

Když koukáme za jízdy z okna, mozek dostane od smyslových orgánů hlášení o pohybu, ale orgán rovnováhy hlásí zcela odlišný druh pohybu. Mozek je dezorientovaný a začne vysílat zmatené signály. A právě v tuto chvíli se dostavuje nevolnost.

Bylinky pro prevenci kinetózy

  • Zázvor pravý

Většinou zabírá hodně rychle. Vhodné jsou kapsle, tobolky nebo připravený silný zázvorový čaj. Doporučuje se započít se zázvorovou kůrou už 3 až 4 hodiny před odjezdem. Použít můžete i zázvorové plátky nebo kandovaný zázvor, které budete konzumovat i během cesty.

  • Heřmánek pravý

Heřmánek je známý svými účinky na zklidnění žaludku a můžete jej využít i během cestování. Utiší bolesti celého zažívacího traktu, pálení žáhy, snižuje pocit nadýmání a plynatost.

  • Máta peprná

I máta je známým prostředkem na utišení zažívacích potíží. Obsahuje mentol, který chladí a znecitlivuje. Proto je doporučována při všech žaludečních i střevních potížích. Je prevencí a zároveň první pomocí, pokud už k nevolnosti dojde. Pomůže organismu znovu nalézt rovnováhu, pokud dojde i ke zvracení. Máta má na zažívací trakt blahodárné účinky a zklidňuje sliznice.

  • Bazalka pravá

Má zklidňující účinky hlavně při jiných příznacích cestovní nevolnosti, než je zvracení. Vhodná je při bolesti hlavy, vyčerpanosti a v případech, kdy vám dělají špatně okolní pachy.

  • Fenykl obecný

Fenykl uvolňuje hladké svalstvo trávicího traktu. Díky tomu je schopen příznivě působit na zklidnění žaludečních či střevních křečí. Pomáhá při plynatosti, což se může hodit při dlouhodobějším sezení během cesty. Lze jej užít i u dětí.

  • Šalvěj lékařská

Šalvěj je všeobecným dezinfekčním prostředkem. Skvěle zabírá proti pocení, zklidňuje zažívací trakt, podporuje správné trávení a činnost střev.

  • Andělika lékařská

Jestliže vás během cestovní nevolnosti trápí i křeče v břiše, pak je vhodné použít právě tuto bylinku. Je skvělým přírodním protikřečovým prostředkem, uklidní žaludek a střeva a reguluje zažívání.

  • Rozmarýn lékařský

Je znám pro své povzbuzující účinky. Ale rozmarýn má též významné dezinfekční a antiseptické účinky, podporuje činnost jater a vylučování žluči. Také dokáže upravit trávení a je velmi účinný při nadýmání. Tato bylinka utiší křeče zažívacího traktu a pomáhá při bolestech břicha. Takže při cestování je určitě dobrým přírodním doplňkem pro zvládnutí nevolnosti.

  • Pelyněk pravý

Pelyňkový čaj svou úporně hořkou chutí leckoho odradí. Ale na trávicí trakt působí doslova jako hojivý balzám. Pelyněk dokáže zklidnit rozhoupaný žaludek, tlumí křeče i bolesti a má dezinfekční účinky. Ty se hodí i v případě, kdy vás na dovolené začnou trápit zažívací potíže z nevhodného jídla či vody.

  • Meduňka lékařská

Bylinka s příjemným citrusovým aroma v sobě ukrývá silici, která má zklidňující účinky. Zlepšuje trávení a pomáhá při nejrůznějších žaludečních potížích. Meduňka je velmi jemná, proto ji mohou užít i nejmenší děti.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here