Bylinky a porod. Jaké jsou pro tento čas vhodné?

Na porod asi většina prvorodiček čeká s napětím, co jim to přinese. Věděly jste ale, že i porod si můžete ulehčit a zpříjemnit pomocí bylinek? Totiž i před porodem, v průběhu porodu a po porodu si některé potíže můžete samy odstranit bylinkovými prostředky.

Před porodem

Před porodem se doporučuje pít čaj z kontryhele, který pomáhá zpevnit svalstvo v podbřišku a zabraňuje i případnému potratu či předčasnému porodu. Slabým svalům dělohy můžou napomoci i bylinky, které obsahují vápník, hořčík a vitamíny E a B, tedy hlavně lněné semínko, sezamové semínko, mandle, slunečnicová semínka a pšeničné klíčky. Někdy mohou pomoci i sedací koupele z řebříčku, ačkoliv řebříček vnitřně se v těhotenství nedoporučuje. Pro snazší porod se doporučuje cca měsíc před termínem porodu pít denně čaj z listů maliníku.

Při porodu

K porodu si dnes můžete kromě porodního plánu přinést i CD s hudbou, kterou chcete poslouchat, a dokonce i éterické oleje, které vám mohou porod zpříjemnit a ulehčit. Doporučují se éterické oleje z jasmínu, levandule a šalvěje.

Po porodu

Stejně jako před porodem, tak i po porodu mohou nastat některé nepříjemné stavy, které vám bylinky pomůžou překonat. Při bolesti hráze a k hojení jizev se hodí koupele s levandulí, TTO olejem či s třezalkovým olejem. Čaj z kontryhele pomáhá lepšímu zavinování dělohy, pijte jej proto 10 dní po porodu, než dojde k jejímu definitivnímu zavinutí. Pokud se vám po porodu objeví hemeroidy, pomůže vám gel z dubové kůry či sedací koupele z dubové kůry. Bohužel žádnou výjimkou nejsou ani poporodní deprese, které postihují až 13 % matek, většinou prvorodiček, nevyhýbají se však ani vícerodičkám. Ale i poporodní deprese můžete řešit pomocí bylin, a to zejména olejů z pomeranče, ylang-ylangu, cypřiše, santalu, jasmínu, růže a meduňky – zde doporučujeme vybrat si bylinku, která vám bude příjemná. Pokud však deprese přetrvává delší dobu, rozhodně se obraťte na odborníka. Věříme, že s našimi radami pro vás bude i porod zážitkem na celý život. bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here