Bolí vás zuby? Tyto bylinky vám pomůžou

Zuby občas potrápí každého z nás. Někdy je to bolest zubů, někdo má problémy se zápachem z úst, jiný trpí na záněty v ústní dutině. Pro všechny vyjmenované případy však máme lék z bylinkové lékárny. Začtěte se do našeho článku a vyhledejte ty bylinky, které pomůžou právě vám.

Bolest zubů

Pokud vás bolí zuby, zkuste éterický olej z dobromysli nakapat na zub, nebo žvýkat čerstvou či sušenou rostlinku dobromysle. Stejně tak můžeme použít éterický olej z bazalky, nebo si vyrobit kloktadlo z bazalkových listů: 2 lžíce sušených listů vaříme v hrnku vody cca 20 minut. Scedíme a vychladlým odvarem kloktáme 2–3x denně.

Zánět v dutině ústní

Na záněty v ústní dutině je nejlepším lékem kloktadlo, vyrobené z odvaru ze šalvěje nebo řepíku a do něj přidané šťávy z netřesku. Používáme vychlazené a kloktáme několikrát denně, dokud potíže neustanou. Dobrou službu při zánětech v ústní dutině nám prokáže i heřmánek. Kloktadlo vyrobíme tak, že 50 g heřmánkových květů povaříme 15 minut v 1 litru vody. Scedíme a vychladíme. Používáme na kloktání několikrát denně.

Afty v ústní dutině

Proti aftám se osvědčilo žvýkání čerstvých či sušených borůvek několikrát denně. Nezapomínejte však, že borůvky se používají i při průjmu, takže jich nejezte mnoho.

Zápach z úst

Při zápachu z úst nám pomůže šalvěj, a to opět ve formě kloktadla: hrst čerstvých šalvějových lístků dáme do 0,5 litru vody, přivedeme k varu, vaříme 5 minut a pak 10 minut louhujeme. Vychladlým odvarem vyplachujeme ústa několikrát denně. Do odvaru můžeme pro zvýšení účinku přidat ještě lžičku šalvějové tinktury.

Originální zubní prášek místo zubní pasty

Z bylinek si dokonce můžeme vyrobit zubní prášek, kterým si budeme čistit zuby místo zubní pasty. Postupujeme takto: 15 g čerstvých šalvějových listů a 15 g mátových listů opereme, osušíme a nahrubo nakrájíme. Bylinky rozložíme na plech na pečení a posypeme cca 25 g hrubozrnné soli. Pečeme v troubě předehřáté na 150 °C asi 20 minut. Pak bylinky rozdrtíme v lékárenském hmoždíři a propasírujeme přes husté sítko. Uchováváme v uzavřené nádobě. Používáme místo zubní pasty, a to tak, že zubní kartáček namočíme, ponoříme do prášku, zuby vyčistíme a vypláchneme čistou vodou. bylinkopedie nákup bylinek a produktů      

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here