Astma je respirační nemoc, která je částečně způsobena genetickými faktory, částečně prostředím, ale zhoršuje ho i obezita nebo kouření. Přesto existuje celá řada bylinek, které vám s touto nepříjemnou chorobou pomůžou.
Jilmová kůra
Velmi účinnou bylinkou je kůra z jilmu. Můžete si ji nasbírat i v přírodě, nejlépe tak, abyste stromy příliš nepoškodili. Jilmovou kůru je ale možné zakoupit i v lékárnách nebo obchodech se zdravou výživou. 1 hrst nadrcené jilmové kůry dejte do hrnečku a zalijte vroucí vodou. Nechte 15 minut louhovat, poté přeceďte a pijte teplé. Je možné doslazení medem, pokud na něj nejste alergičtí. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud budete čaj pít 2x denně po dobu 14 dní, poté si dáte týden pauzu a pak kúru zopakujete.
Kurkuma
Kurkuma je účinná proti mnoha nemocem, protože má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Na astma je dobré svařit kurkumu v prášku s mlékem a pít tento nápoj teplý 2x denně. Prášek z kurkumy můžete také přidávat do medu nebo do jogurtu. Čerstvá kurkuma se hodí do indických jídel.
Zázvor
Stejně jako kurkuma má i zázvor utišující, protizánětlivé a antibakteriální účinky. Můžete pít zázvorový čaj, který je možné dosladit medem i dochutit citronem (to je ostatně výborný prostředek i při jakémkoliv jiném typu kašle). Šťávu ze zázvoru můžeme smíchat s medem a jíst po lžičkách při úporném záchvatu kašle. Pomáhá uvolnit hladké tkáně v dýchacích cestách.
Kořen kopřivy
Jakkoliv je kopřiva všeobecně výborným lékem, tentokrát se nejvíce hodí kořen. Sušený a nadrcený kořen kopřivy zalijte vroucí vodou, nechte 15 minut louhovat, přeceďte a pijte 2x denně. I zde je možné doslazení medem. Kořen kopřivy však nemusí chutnat dětem, pro ty zvolte raději jinou z uvedených bylinek.
Oregano
Oregano využijete v léčbě astmatu hned dvakrát. Preventivně se pije čaj z čerstvého nebo sušeného oregana 2x denně, nejlépe ráno a večer. Když vás přepadne silný záchvat kašle, udělejte si šťávu z čerstvého oregana – rozmixujte ho v mixéru nebo robotu a čerstvou šťávu pijte po lžících, dokud se vám neuleví.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.zdravezdravi.cz, Hoffmannová – Jebavý, Rostliny v domácí lékárně, Knihkupectví U Podléšky, Božkov 1991