Po celá staletí lidstvo bojovalo s virovými infekcemi, včetně nachlazení, chřipky, bradavic, stejně jako s nebezpečnějšími infekcemi HIV.
Dnes bylo vyvinuto mnoho antivirotik a vakcín, které by nás měly chránit před nebezpečnými nemocemi. Ale v praxi nejsou vždy efektivní. Kromě toho mají léky mnoho vedlejších účinků a kontraindikací. Některé bylinky v tomto ohledu jsou více účinné než ostatní, zvláště pokud jde o potírání nachlazení a chřipky.
Lidé se naučili používat imunostimulační vlastnosti třapatky pro své dobro před více než 400 lety. Tato rostlina se používá k léčbě syfilisu, otravy krve, choroby dásní a dokonce i hadímu kousnutí.
Dnes je třapatka používána především k stimulaci imunitního systému a ke snižování příznaků nachlazení a chřipky. Pro tyto účely je ideální čaj (1-2 g sušených bylin na šálek vroucí vody). Tuto bylinnou infuzi doporučujeme užívat třikrát denně po dobu 10 dní.
-
Bezinky
Popularita sirupu z bobuloviny jako imunomodulátoru v USA lze porovnat s popularitou sirupu z divokých růží v Rusku. Tyto léky mají protizánětlivou a antivirovou aktivitu a mohou být indikovány pro sezónní virové infekce. Nicméně, bylinný sirup by měl být používán s opatrností a přísně dodržovat dávkování – obsahuje malé množství kyanidu.
Můžete také udělat šťávu sami nebo infuzi z bobů: vařte 3-5 g sušeného ovoce s šálkem vroucí vody. Vezměte si třikrát denně.
Nezapomeňte na dobrý starý česnek. Allicin je zodpovědný za své silné antivirové vlastnosti. Kromě toho obsahuje česnek hodně vitamínu C, známého díky pozitivním účinkům na imunitu.
Jeden z nejjednodušších a docela příjemných receptů na chuť na teplé nápoje za studena je ze strouhaného kořenu zázvoru, lžíce medu a plátku citronu. Toto koření, které je rozšířené v asijské kuchyni, obsahuje biologicky aktivní sloučeniny, které zabíjejí viry, zejména různé kmeny viru chřipky. Buďte opatrní – nadměrné množství čajů zázvoru může způsobit pálení žáhy a zažívací potíže.
Další bylinný prostředek s antivirovými vlastnostmi, léčí nejen chřipku, ale také herpes typu I a II.
Astragalus je opravdu jedinečná rostlina, která se používá k hojení ran, boji proti virům, posílení imunitního systému a prevenci nachlazení. I když začnete užívat astragalus sirup během vašeho onemocnění, jeho aktivní bylinné přísady urychlí vaše zotavení. Odborníci dospělým doporučují, aby extrakt z kozince byl v dávce 250-500 mg až 4krát denně.
-
Yellowroot kanadský (Kanadský žlutý kořen)
Žlutý kořen obsahuje speciální látku berberin, která zabraňuje šíření virových buněk v lidském těle. Dokonce i herbalisté berou na vědomí silné preventivní vlastnosti žlutého kořene.
Vzhledem k tomu, že rodiště kořene je severovýchod Spojených států, místní indiáni si dobře uvědomují příznivé vlastnosti hydrázy: od kůže a očních infekcí, bolesti v krku a zažívacího onemocnění.
Podle Dr. Ronalda Hoffmana evropský člověk začal používat výtažek z olivových listů od počátku 18. století k boji proti různým virům, včetně těch, které způsobily horečnaté stavy (malárie).
Vědci z celého světa začali aktivně zkoumat antivirové vlastnosti extraktu z olivových listů od roku 2005.
-
Lomatium – Okoličnaté (Mrkvovité)
Kořen této rostliny podrobně studoval kanadský klinický bylinkář Todd Caldecott, zajímal se o historii použití lomatium v tradiční medicíně. Již před mnoha staletími, díky tomuto zázračnému kořeni, indické kmeny, stejně jako obyvatelé pacifického pobřeží západní Evropy, ošetřovali bolest v krku, nachlazení, tuberkulózu a další plicní onemocnění. Důkladné klinické studie však dosud nebyly provedeny.
Jak můžete vidět, příroda je velkorysá s bylinnými antivirotiky, které mohou být někdy mnohem účinnější než prášky a tablety.