Nejlepší bylinky při bolesti žlučníku – znáte je všechny?

zlucnik bylinky

Určitě to také znáte. Čas od času to prostě na oslavě nebo v restauraci trochu přeženete a o slovo se potom přihlásí přetížený žlučník. Naštěstí existuje celá řada bylin, která si s tímto velmi nepříjemným stavem rychle a spolehlivě poradí.

Bolest žlučníku se může projevovat mnoha způsoby. Nejčastěji jde o píchání, bolest pod žebry, koliku nebo vlny bolesti, vystřelující až do zad. Tento stav může trvat i několik hodin.

K čemu vlastně slouží žlučník

Dokud něco jeho činnost nenaruší, ani o něm nevíte. Pak se však dokáže velmi rychle ozvat. Jde o malý orgán ve tvaru hrušky, nacházející se pod pravým lalokem jater. Sbírá do sebe žluč, jež se v játrech tvoří. Podle velikosti může pojmout 30-70 mililitrů této hořké šťávy. Žluč je nezbytná při trávení. Pomáhá při vstřebávání vitamínů A, D, E a K rozpustných v tucích.

Častým spouštěčem žlučníkových záchvatů je stres nebo nevhodné, zpravidla příliš tučné nebo sladké jídlo. Náchylnější ke žlučníkových záchvatům jsou také ženy v těhotenství a čerstvě po porodu. Stav se obvykle do několika měsíců upraví. Pokud se vám však přesto podaří udělat dietetickou chybu, můžete žlučník utišit jednou ze šesti perfektních žlučníkových bylinek.

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum)

Tuhle bylinku by měl mít na zahrádce každý, kdo se s potížemi žlučníku nebo jater potýká pravidelně. Stačí si utrhnout kousek listu, zbavit ho velkých trnů a pomalu rozžvýkat. Dokáže také zvyšovat vylučování žluči a lépe zbavovat tělo nahromaděných toxinů, zejména v játrech. Má rovněž pozitivní účinky i při onemocněních lymfatického systému.

Díky ovlivnění činnosti jater má ostropestřec mariánský rovněž příznivý vliv na žlučník a produkci žluči. Lze ho tedy užívat i preventivně.

Věděli jste, že: jeho jméno má původ v dávné legendě, podle níž jsou bílé skvrny na lístcích ostropestřce ve skutečnosti slzami Panny Marie?

Jak použít ostropestřec mariánský

Při akutních obtížích je nejlepší čaj ze semínek ostropestřce mariánského. Jednu lžičku semen zalijte horkou vodou a nechte louhovat 8 až 10 minut. Pro uklidnění žlučníku postačí vypít už jeden šálek. Pro dlouhodobé užívání je lepší tinktura, kterou lze lépe dávkovat. Obvykle se používá 5-10 kapek, rozpuštěných ve sklence vody, 3x denně.

Náš tip: semínka z ostropestřce lze používat i běžně v kuchyni. Trochu je podrťte, aby uvolnily všechny své cenné látky, a pak jimi posypejte jídlo neboje vhoďte třeba do polévky. Malá lžička denně se postará o skvělou očistu jater, působí jako prevence.

Jalovec obecný (Juniperus communis)

I tohle je ideální rytíř bez bázně a hany v boji se zákeřným žlučníkem. Jako první zbaví tělo problémů s nahromaděnou žlučí. Také zlepšuje trávení a odstraňuje bolesti žaludku vyvolané nedokonalým trávením. Regeneruje a detoxikuje játra a dokáže celkově pročistit organismus. Rovněž příznivě ovlivňuje správnou funkci ledvin a močových cest.

Jak použít jalovec obecný

Bude vám stačit 1 rovná lžíce na 200 ml vroucí vody. Nechte vylouhovat pod pokličkou 10 až 15 minut a pak přeceďte a vypijte. Bolest žlučníku by se měla během pár minut výrazně zmírnit.

Věděli jste, že: jalovec obecný je důležitou součástí ginu nebo borovičky?

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla, synonymum Matricaria recutita)

O heřmánku toho už bylo napsáno mnoho, ale co má společného právě se žlučníkem? Hodně. Umí totiž zlepšit tvorbu žluči a zabraňuje křečím. Také působí protizánětlivě, dezinfikuje a uklidňuje  střeva i  žaludek.

Jak použít heřmánek pravý

Na akutní problémy se heřmánek nehodí tak dobře, jako třeba ostropestřec. Na druhou stranu bývá v domácí lékárně celkem často k vidění. Jako preventivní činitel je však opravdu dobrý. Bude vám stačit 1 lžíce sušených květů, zalitá 200 ml vroucí vody. Nechte louhovat 15 minut. Pijte 2 až 3 šálky denně.

Čekanka obecná (Cichorium intybus)

Její listy jsou velmi hořké, takže nepřekvapí její povzbuzující účinky na činnost trávicích orgánů a vylučování trávicích šťáv. Dokáže rychle ulevit při žlučníkovém záchvatu, a zároveň detoxikuje celý organismus a čistí játra.

Jak použít čekanku obecnou

Budete potřebovat 2 čajové lžičky sušených květů čekanky, zalitých 3 dcl vařící vody. Nechte louhovat čtvrt hodiny a pijte dvakrát až třikrát denně.

Máta peprná (Mentha piperita nebo Mentha × piperita)

Je skvělá na poruchy trávení a nadýmaní, ale věděli jste, že to skvěle umí také se žlučníkem? Zlepšuje totiž vylučování žluči a trávicích šťáv a zároveň tlumí už přítomnou bolest žaludku a žlučníku.

Jak použít mátu peprnou

Připravte si z ní jednoduše čaj. Budete potřebovat dvě lžičky na 250 ml vroucí vody. Zalijte a louhujte 15 minut. Dopřejte si dva až tři šálky denně. Lze užívat dlouhodobě nebo jen jako akutní pomoc při obtížích.

Věděli jste, že: mátě se říká také balšám, větrové koření, větrová bylina nebo fefrminc?

Řepík lékařský  (Agrimonia eupatoria)

I tuhle bylinku míváme v lékárničce zcela běžné, tak proč pro ni nesáhnout i při žlučníkovém záchvatu? Umí toho totiž opravdu hodně:

  • podporuje správnou činnost žlučníku, jater a střev,
  • snižuje cholesterol v krvi,
  • uklidňuje podrážděný žlučník,
  • působí hojivě a protizánětlivě.

Jak použít řepík lékařský

Budete potřebovat dvě  lžičky sušené natě řepíku. Tu zalijte 250 ml vroucí vody a po deseti minutách sceďte. Čaj můžete pít 2-5x denně až do doby, než se žlučník zcela uklidní. Nejdéle však měsíc.

Věděli jste, že: dříve byl přidáván do mléka a používán ke zlepšení potence mužů?

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here