Výroba domácích pastilek proti kašli není těžká

pastilky

A zvládnete ji jenom s několika ingrediencemi. Nemusíte tedy při každém zaškrábání v krku mířit do lékárny, místo toho si stejně účinný prostředek můžete vyrobit i doma. Nevěříte? Dokážeme vám to. Výroba domácích pastilek proti kašli není těžká.

Nebudete potřebovat žádné těžko dostupné nebo drahé ingredience. Vystačíte si jen s vhodnými bylinkami (z domácího sběru nebo lékárny), cukrem a citronovou šťávou. Výsledek se co do chutí a účinků kupovaným pastilkám proti kašli bez potíží vyrovná, ba co víc, leckdy působí i lépe. A jak tedy na to?

Domácí pastilky na kašel – recept

Pro začátek se připravte na to, že v kuchyni strávíte asi 40 minut a polovinu z tohoto času se nebudete moci hnout od sporáku kvůli pečlivému míchání chystané směsi. K ruce si pak připravte:

1 šálek bílého cukru (lze použít i třtinový)

byliny proti kašli, lžíci od každého druhu – nejlépe tymián, podběl, šalvěj

půl kávové lžičky pomletého hřebíčku

půl kávové lžičky pomletého anýzu

1 polévkovou lžíci citronové šťávy

bylinky

Nejdříve si připravte bylinkový odvar. Všechny bylinky vsypte asi do půl litru vody a povařte pod pokličkou přibližně čtvrt hodiny. Nemusíte se striktně držet těch, uvedených v zadání, bez potíží využijte i svoje oblíbence. Dbejte však na to, aby působily proti kašli nebo alespoň antibakteriálně

Jakmile je odvar hotový, sceďte ho a přisypte do něj cukr. Vařte na mírném plameni, dokud směs dostatečně nezhoustne a nepotáhne se tzv. na nit. V této fázi přisypte i hřebíček a anýz a nakonec vše mírně nařeďte citronovou šťávou.

Teď si vezměte k ruce velký plech, tác nebo jinou vhodnou plochu a pokryjte ji pečícím papírem. Ze zahřáté hmoty rychle tvořte malé bonbónky ve tvaru čoček a nechte je na papíře zaschnout. Ideální je sundání po dvanácti hodinách, ovšem jsou-li vaše obtíže aktuálně akutní, klidně uzobávejte už dříve.

Pastilky uložte do vhodné dózy. Ještě předtím je doporučujeme promíchat s moučkovým cukrem, Nemusí jít o silnou vrstvu. Stačí jen tak, aby se k sobě pastilky nelepily. Užívejte podle potřeby potřeba cca 6-8 ks denně.

Naše tipy pro domácí přípravu

Na internetu najdete i recepty, které použitý cukr nahrazují medem. Nicméně vysoká teplota část prospěšných látek v medu zničí a chuťový výsledek je přitom velmi podobný. Můžete ovšem použít alespoň cukr třtinový nebo jinou zdravou alternativu. Všeobecně však platí, že v rámci vyvážené životního stylu vás několik „cukrových“ pastilek denně nemůže ohrozit.

A pokud byste chtěli mít bonbóny proti kašli dokonalé, pořiďte si v obchodech speciální silikonové formičky. Pak ty své od zakoupených produktů prakticky nepoznáte a můžete je použít třeba i jako milý dárek pro stejně postižené kolegyně nebo kolegy v práci. V dobře uzavřené dóze navíc takové pastilky bez potíží vydrží i několik měsíců.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here