Jak začít s tinkturami – výroba není těžká a účinnost si udržují až dva roky

tinktura

Nabídka nejrůznějších bylinkových tinktur v obchodech je opravdu široká, ovšem jejich cena už tolik příznivá nebývá. Tak proč si je tedy nevyrobit doma? Je to mnohem jednodušší, než si myslíte.

Díky domácí výrobě budete mít jistotu, že tinktury neobsahují žádnou chemii ani jiné nežádoucí příměsi. Obsah lihu sice limituje jejich použití u nejmenších dětí, ovšem právě alkohol je známý svým vysoce efektivním vstřebáváním účinných látek, které později ochotně vydává dál. Ukážeme si recepty na tinktury ze základních bylinek, které na své zahrádce zcela jistě máte.

Není tak problém vyrobit si do zásoby léčivo na každý neduh. Ovšem pozor, trvanlivost tinktur není nekonečná. Vydrží dva roky, déle ne. Aby se účinné látky a silice tak rychle nevytrácely, musíte dbát na jejich správné skladování. Neprůhledná skleněná lahvička a skladování v lednici by mělo být základem. Na dosah ruky tak budete mít svou přírodní lékárnu,účinnou při nachlazení, kašli, urologických potížích, špatném zažívání ale i při ošetření drobných zranění.

Základní bylinky pro výrobu tinktur

Asi vám tu neukážeme nic převratného, žádné exotické bylinky ani neznámé použití těch stávajících. Ovšem razíme názor, že začínat by se mělo vždycky pěkně od píky, protože dobře položené základy udrží i tu nejnáročnější stavbu. A u přípravy tinktur platí tohle pravidlo minimálně dvojnásob!

Tymián jako perfektní prostředek proti kašli

Možná to nevíte, ale nádherně vonící tymián nemá jen kuchyňské využití. Je zároveň jedním z nejúčinnějších přírodních antibiotik vůbec! Obzvláště dobře ulevuje od kašle, který dokáže vás i celé vaše okolí pořádně potrápit. A co je na něm úplně nejlepší? Nemusíte přemýšlet nad tím, zda právě bojujete se suchým nebo vlhkým kašlem, tymián si totiž poradí s obojím.

Přítomné silice a slizy pomáhají obalovat sliznici dýchacích cest, díky čemuž účinné ulevují od podráždění v krku, ale také napomáhají snadnějšímu vykašlávání hlenu jednoduše tím, že ho naředí.

Věděli jste, že: Tymiánu se dříve říkalo penicilin chudých?

Tymiánu obecného (Thymus vulgrais) budeme potřebovat asi 50 gramů. Stačí ten sušený, budete-li mít čerstvý, pak jeho množství zdvojnásobte. Zalijte ho 500 mililitry 40% potravinářského lihu a nechte v temnu a chladu odpočívat. Každý den obsah nádoby dobře protřepejte a vydržte tři týdny. Poté je hotovo. Tinkturu stačí přelít přes gázu do vhodné lahvičky a uložit v chladu. Proti všem tipům kašle pomáhá jedna lžička tinktury 3x denně (neužívejte těsně před spaním, nechte si alespoň tři hodiny odstup).

léčivá voda

Rýmovník pomůže (nepřekvapivě) hlavně proti rýmě

Nejspíš doma tuhle exotickou rostlinku máte: Rýmovník (Plectranthus argentatus) se v posledních letech stal hitem. Ovšem dejte si pozor na to, jestli máte ten správný. Všechny totiž „omamně“ mentolově voní, ale zdaleka ne všechny mají ony opěvované léčebné účinky. Pro začátek si pamatujte, že rýmovník s širokými listy, který vypadá na zastíněném okně tak dekorativně, rozhodně ten pravý není. Skutečný má listy mnohem drobnější. Váháte-li, vezměte větvičku do botanické zahrady nebo do jakéhokoliv skleníku, (ten můj spolehlivě vyhodnotili ve sklenících v ZOO Ostrava, kde mi také ochotně poskytli ten správný řízek).

Od lehké rýmy uleví rýmovník už jen tím, že lehce pomačkáte list a budete čichat jeho vůni (odvážnější si ho smotaný strkají do nosu). Ovšem sázkou na jistotu je rozhodně tinktura. Natrhejte 15 lístků rýmovníku, trochu je promačkejte a zalijte alkoholem, nemusí jít jen o líh, dobrá bude i vodka nebo slivovice. Nechte stá tři měsíce – ano, ze všech tinktur je ta rýmovníková na čas nejnáročnější.

Poté přeceďte, uložte ve správné nádobě a můžete používat, a to zevně i vnitřně. Pro vnitřní použití postačí několik kapek v malém množství vody, použité pro výplach nosu (nosní konvička je v tomto k nezaplacení), pro vnější pak 10-15 kapek 3x denně, rozpuštěných v malém množství tekutiny. Týden léčebné terapie by měl stačit. Oba druhy léčby je samozřejmě možné vzájemně kombinovat.

Náš tip: Budete-li pěstovat rýmovník v ložnici, pročistí vám před spaním vzduch a bude se vám i během nemoci lépe usínat.

Měsíček lékařský se hodí při ošetření drobných poranění

Ano, jsme už velcí, takže nám trocha toho štípání v ráně nevadí. A  tinkturu z měsíčku alespoň zevně snesou i větší děti. Měsíček lékařský (Calendula officinalis) měli naši předkové v oblibě především kvůli jeho schopnosti hojení drobných ran a jizviček. Dodnes jde o velmi oblíbenou ingredienci v kosmetickém průmyslu, a to od balzámů na rty až po oblíbené krémy proti opruzeninám.

Měsíčková  tinktura se hodí pro vnější i vnitřní použití. Napomůže tomu, aby se drobné ranky hojily rychleji, a to nejenom ty na kůži, ale také na sliznicích. Tím se od mnoha jiných tinktur významně liší. A jak postupovat při její přípravě?

Na  tinkturu z měsíčku lékařského budete potřebovat velkou hrst měsíčkových květů a alkohol. Záměně neuvádíme množství, protože květy je třeba ve vhodné nádobě přelít tak, aby byly úplně ponořené. Tinktura se připravuje dlouho – na temném a teplém místě by měla stát asi měsíc – ovšem o to větší účinky má. Můžete s ní potírat všechna problematická místa (od odřenin až po afty a opary) několikrát denně. Rány se budou hojit rychleji, a navíc se účinně desinfikují. Za pár dní tak po nich nebude ani památky.

bylinky

Šalvěj lékařská si poradí se střevními problémy

Šalvěj má své léčivé působení už přímo v názvu. Salvie je totiž odvozeno od latinského slova pro léčit. Celým jménem je to pak Salvia officinalis. V podobě tinktury působí velmi dobře zejména proti průjmu a nadýmání.

Tinkturu si připravíte velice jednoduše. Stačí vzít 50 gramů řezané šalvěje. Tu sbíráme nejlépe za slunečních dní okolo pravého poledne, protože tehdy obsahuje nejvíce účinných látek. Nať by samozřejmě neměla kvést, protože tehdy je obsah silic naopak nižší. Přelijeme ji 500 ml 40% lihu a necháme 10 dní odpočívat na tmavém místě. Protřepávat není třeba. Po deseti dnech scedíme a uložíme do vhodné nádoby nejlépe do lednice. Užíváme lžičky tinktury v případě potíží 3x denně nebo jako prevenci1-2 lžičky denně.

Náš tip: Pokud k dobromysli přidáte navíc 3-4 snítky meduňky lékařské (Melissa officinalis), pomůže vám šalvějová tinktura navíc i proti zaraženým větrům. Jestliže místo meduňky použijete dobromysl obecnou (Origanum vulgrais), bude tinktura účinná navíc i proti křečím, které střevní potíže často doprovázejí.

Lichořeřišnice větší na obtíže s močovým ústrojím

I lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) je mezi vyznavači přírodní medicíny velmi oblíbená. Aby ne, když si v té správné koncentraci poradí třeba i se zlatým stafylokokem! Ovšem nejčastěji se používá při onemocnění ledvin, močového měchýře a dalších součástí močového ústrojí. Ale uplatní se i při nachlazení.

A při jejím sběru si nemusíte vůbec dělat hlavu s tím, co sbíráte. Účinné jsou totiž květy, stonky i listy. Nejvíce cenných látek se ovšem ukrývá v dosud nerozvinutých pupenech. Ty zvyšují obranyschopnost a napomáhají lepšímu fungování nervové soustavy. Takže tolik doporučované domácí „kapary“ z poupat lichořeřišnice zdaleka nejsou jen zajímavou kulinářskou delikatesou.

Pro výrobu tinktury z lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) jsou ovšem nejlepší semena, samozřejmě bez jakéhokoliv chemického ošetření, takže nejlépe ta domácí, sesbíraná v létě na záhonku. Vezměte velkou hrst semen a každé z nich překrojte ostrým nožem napůl. Jde to docela dobře, takže je nemusíte předem máčet ani nic podobného. To by vám stejně ve výsledku přípravu léčivé tinktury pořádně zkomplikovalo.

Nasypte je do tmavé sklenice a přelijte 40% lihem. Všechna musí být ponořená. Jestliže některá plavou, raději je odstraňte, aby se do tinktury nezanesla plíseň nebo jiné nežádoucí mikroorganismy z okolí. Nechte dva týdny odpočívat na tmavém místě, posléze tinkturu přeceďte a semena důkladně vymačkejte třeba v lisu, nebo alespoň v rukou.

Proti urologickým obtížím vám pomůže 15 kapek lichořeřišnice, užívaných 3x denně. Ovšem pozor, nikdy ne déle než tři týdny. Jestliže vaše obtíže během této doby zcela neustoupí, nejspíš se nevyhnete vyhledání lékařské pomoci.

Levandule lékařská pomůže proti zánětům uší

Stojí za nimi bakterie a viry – právě ty nám způsobují mnohdy tak nesnesitelnou bolest v uších, že ještě rádi uvažujeme o jejich propíchnutí. Pokud však nenecháte potíže dospět tak daleko a zakročíte už při prvním náznaku, mohou se vám tyto obtíže snadno zcela vyhnout.

Můžete použít kapky z lichořeřišnice větší, které jste si připravili pro urologické potíže, ale o něco lepší a šetrnější budou spíše ty z levandule lékařské (Lavandula angustifolia). Vezměte tři lžičky sušené levandule a zalijte je 40% lihem. Potřebují 14 dní klidu na teplém a tmavém místě a minimálně jednou za den důkladné protřepání. Poté hotovou tinkturu přeceďte a uskladněte ve vhodné nádobě.

Do bolavého ucha kapejte 3x denně 4-5 kapek tinktury a dalších 20 pokaždé užijte vnitřně. Obtíže by měly rychle ustoupit.

Náš tip: Opravdu účinné kapky si připravíte, pokud polovinu levandule nahradíte sušenou lichořeřišnici. Postup výroby tinktury do uší je poté úplně stejný.

A pro výrobu tinktur se skvěle hodí třeba i podzimní plody. Vyzkoušejte třeba ty, vyrobené z kaštanů!

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here