Třezalka tečkovaná je poměrně známá a velmi rozšířená bylinka a téměř každý ví, že se s její pomocí léčí úzkosti a deprese a že při jejím používání se nesmí chodit na přímé slunce, protože pokožka je citlivější. Co ale tato rostlina skrývá dále?
Jiné a lidové názvy
Víte, že třezalce se také říká bylinka sv. Jana, svatojánská bylinka, čarovník, krevniček a prostřelec?
Třezalka tečkovaná vs. třezalka skvrnitá
Třezalka tečkovaná se dá lehce zaměnit s třezalkou skvrnitou, ovšem když víte, jak je rozlišit, budete vždy v obraze. Zatímco třezalka tečkovaná proti světlu má na listech výraznou hlavní žilnatinu, avšak postranní žilnatina je téměř nepostřehnutelná, třezalka skvrnitá má výraznou jak hlavní, tak i postranní žilnatinu.
Škůdci
Chcete-li si třezalku pěstovat jako bylinku doma na bylinkové zahrádce, pak dejte pozor na škůdce, kteří se na ni slétávají a někteří z nich mohou napadnout i jiné bylinky. Mezi tyto škůdce patří především mandelinka proměnlivá, a to jak dospělý brouk, tak i larva, mandelinka bázlivec vratičový, kobylka zelená, osenice půvabná, píďalka úhorová nebo zavíječ kukuřičný. Prevencí je prohlížet rostliny a brouky ručně sbírat. Postřiky nejsou vhodné, protože pak se nedoporučuje sušit bylinku pro léčivé účely.
Vedlejší účinky během těhotenství
Zatím nejsou prokázány žádné vedlejší účinky třezalky během těhotenství, některé studie však ukázaly nižší porodní váhu novorozence. Každopádně třezalka by se neměla používat dlouhodobě ani v těhotenství, ani mimo těhotenství.
Může otrávit zvířata
Pokud domácí zvířata spásají třezalku, mohou trpět fotosenzivitou kvůli hypericinu. Potom se jim dělají otoky a puchýře, zejména kolem tlamy. Ačkoliv to by samo o sobě nevedlo k uhynutí, pokud se následně zvíře nemůže napást nebo napít, může uhynout.