Co ještě nevíte o třezalce tečkované

trezalka
Zdroj foto: envato

Třezalka tečkovaná je poměrně známá a velmi rozšířená bylinka a téměř každý ví, že se s její pomocí léčí úzkosti a deprese a že při jejím používání se nesmí chodit na přímé slunce, protože pokožka je citlivější. Co ale tato rostlina skrývá dále?

Jiné a lidové názvy

Víte, že třezalce se také říká bylinka sv. Jana, svatojánská bylinka, čarovník, krevniček a prostřelec?

Třezalka tečkovaná vs. třezalka skvrnitá

Třezalka tečkovaná se dá lehce zaměnit s třezalkou skvrnitou, ovšem když víte, jak je rozlišit, budete vždy v obraze. Zatímco třezalka tečkovaná proti světlu má na listech výraznou hlavní žilnatinu, avšak postranní žilnatina je téměř nepostřehnutelná, třezalka skvrnitá má výraznou jak hlavní, tak i postranní žilnatinu.

trezalka teckovana
Zdroj foto: envato

Škůdci

Chcete-li si třezalku pěstovat jako bylinku doma na bylinkové zahrádce, pak dejte pozor na škůdce, kteří se na ni slétávají a někteří z nich mohou napadnout i jiné bylinky. Mezi tyto škůdce patří především mandelinka proměnlivá, a to jak dospělý brouk, tak i larva, mandelinka bázlivec vratičový, kobylka zelená, osenice půvabná, píďalka úhorová nebo zavíječ kukuřičný. Prevencí je prohlížet rostliny a brouky ručně sbírat. Postřiky nejsou vhodné, protože pak se nedoporučuje sušit bylinku pro léčivé účely.

Vedlejší účinky během těhotenství

Zatím nejsou prokázány žádné vedlejší účinky třezalky během těhotenství, některé studie však ukázaly nižší porodní váhu novorozence. Každopádně třezalka by se neměla používat dlouhodobě ani v těhotenství, ani mimo těhotenství.

Může otrávit zvířata

Pokud domácí zvířata spásají třezalku, mohou trpět fotosenzivitou kvůli hypericinu. Potom se jim dělají otoky a puchýře, zejména kolem tlamy. Ačkoliv to by samo o sobě nevedlo k uhynutí, pokud se následně zvíře nemůže napást nebo napít, může uhynout.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here