Sléz maurský je určitě zajímavou bylinkou, neboť může být jak dvouletý, tak i víceletý, a kromě toho obsahuje například hodně slizu a tříslovin. Hodí se na vnitřní i vnější použití, jak si ukážeme dále.
Jak sléz maurský vypadá
Sléz je bylinka dorůstající až 1,5 metru, květy jsou jednotlivé, tmavě fialové barvy.
Co sléz obsahuje
Sléz obsahuje sliz, třísloviny, flavonoidy, karoten.
K čemu se používá na vnitřní použití
Vnitřní použití je u slézu na horní a dolní cesty dýchací, zejména na záněty průdušek, zápaly plic, záněty mandlí, hrtanu, hltanu, záněty hlasivek a chrapot. Sléz usnadňuje vykašlávání, protože ředí hlen, kromě toho je také mírně projímavý. Díky velkému obsahu slizu léčí sliznice v těle, například sliznice žaludku (včetně vředů), sliznice střev atd.
K čemu se používá na vnější použití
Při vnějším použití se používá na atopický ekzém, tlumí záněty kůže, snižuje svědění a používá se k obnovení normálního stavu pokožky. Je dobré jej použít při slzení očí – použijeme obklad ze slézu. Také se používá při drobných poraněních, rankách, zánětech, vředech, oteklých končetinách, při zánětech žil i křečových žilách.
Slézovo-tymiánový sirup
Na kašel a různé záněty horních a dolních dýchacích cest si vyrobte slézovo-tymiánový sirup. Sléz a tymián v poměru 1:1 dejte vařit na 20 minut do vody s jedním celým nakrájeným citronem. Nechte odstát do druhého dne. Pak přeceďte a svařte s cukrem (asi 1 kg cukru na 1 litr vody). Vařte asi hodinu, než se sirup zredukuje. Používejte při výše uvedených obtížích 3x denně 1 čajovou lžičku.
Slézová mast
Na vnější použití se hodí zejména slézová mast. Stačí vám k tomu dostatek květů, popř. kvetoucí nati. Dejte ve vodní lázni rozehřát sádlo nebo kosmetickou vazelínu. Přidejte květy nebo kvetoucí nať, nechte odstát do druhého dne. Poté opět rozehřejte a přeceďte. Mast se musí uchovávat v chladu. Hodí se na atopický ekzém, můžete ji používat jak na tělo, tak na obličej. Zjemňuje pleť a působí i proti jemným vráskám.