Rozrazil lékařský

Rozrazil lékařský je hustě se vyskytující bylina, krásná na pohled, díky modrofialovým květům, a s mnoha léčivými účinky.

Česky: 

Rozrazil lékařský
Latinsky:

Veronica officinalis
Slovensky:

Veronika lekárska

Rozrazil lékařský
Česky: Rozrazil lékařský Latinsky: Veronica officinalis Slovensky: veronika lekárska

Léčivé účinky

 • Podporuje chuť k jídlu.
 • Působí močopudně.
 • Léčí záněty močového měchýře a močových cest.
 • Má mírný protiprůjmový účinek.
 • Čistí krev.
 • Pomáhá při léčbě dny.
 • Snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
 • Působí preventivně proti skleróze.
 • Má příznivé účinky při léčbě chrapotu, kašle, astmatu.
 • Pomáhá při kožních chorobách.
 • Léčí záněty dásní.

Kontraindikace:

Je bezpečný pro těhotné a kojící ženy. Léčba by měla být přerušena v případě přecitlivělosti.

Použití a přípravky

Rozrazil je velmi močopudný, díky čemuž se doporučuje používat při zánětech močových cest a močového měchýře, ale také při léčbě dny. Nejúčinnější je začít pít rozrazil hned při prvních náznacích potíží. Díky schopnosti čistit krev se droga využívá jako prevence proti skleróze, či jako lék při chorobě již probíhající. Při kašli usnadňuje vykašlávání, neboť napomáhá rozpouštění hlenů. Velmi dobré účinky má také při léčbě tuberkulózy a astmatu. Zevně lze rozrazil použít k teplým zábalům při kožních problémech, osvědčil se také jako kloktadlo při zánětu dásní.

Rozrazil nemá žádné vedlejší účinky, lze jej užívat dlouhodobě. Je však třeba dbát na dodržení doporučené denní dávky, která je 5 gramů.

O rozrazilu lékařském

Rozrazil lékařskýRozrazil lékařský (Veronica officinalis) patří mezi trvalky rostoucí téměř v celé Evropě. Je drobného vzrůstu, kvete od června do srpna pěknými modrofialovými květy. Souvislé, několikametrové porosty kvetoucího rozrazilu nejsou výjimkou a je to skutečně krásný pohled. Plodem je tobolka, ze které po uzrání a otevření vypadávají drobná semínka, která roznáší vítr do blízkého i vzdáleného okolí.

Sbírá se kvetoucí nať v období od června do srpna, přičemž rostlinu seřízneme až u země. Suší se okamžitě po sběru, nejlépe na vzdušném, stinném místě. Rostlina se během sušení neobrací, neboť může dojít k opadávání květů. Sušenou bylinku je doporučeno skladovat v uzavřených nádobách.

Domácí recept

 • Čajová směs proti arterioskleróze: 5 dílů nati rozrazilu smícháme s 5 díly květu, či plodu hlohu, 5 díly nati jmelí, 3 díly listu routy, 3 díly nati řebříčku, 3 díly nati kokošky pastuší tobolky, 2 díly květu prhy, 1 dílem kůry krušiny a 1 dílem nati meduňky. Z takto připravené směsi odebereme dvě lžíce, které namočíme do čtvrtlitru vlažné vody. Nejméně osm hodin necháme směs macerovat. Poté přecedíme, na bylinky nalijeme opět čtvrt litru vody, přivedeme k varu a přikryté necháme vychladnout. Hotovou směs přecedíme, smícháme s macerátem a užíváme 3x denně.

Další odkazy

foto: vijay_SRVInAweofGod’sCreation
 

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů