Přírodními prostředky proti vším

Vši jsou jistě nevítanými společníky, ale jejich návštěvám se mnohdy nevyhneme, zvláště pokud naše děti navštěvují mateřskou nebo základní školu. Když už se nám vši objeví, není třeba propadat panice, ale naopak razantně zasáhnout pomocí přírodních prostředků.

Tea Tree Oil

Nejspolehlivějším pomocníkem je éterický olej z australského čajovníku TTO (Tea Tree Oil). 10 kapek tohoto oleje nakapeme do jakéhokoliv šamponu, vlasy umyjeme, zabalíme do igelitové čepice a necháme cca 15 minut působit. Opakujeme po 8 dnech. Olej však zahubí jen lezoucí vši, vajíčka – hnidy bohužel nezahubí nic, zde se osvědčuje pravidelné každodenní vyčesávání hustým hřebínkem, či ruční odstraňování vajíček, nebo dokonce ostříhání vlasů při hojnějším napadení. Hřebeny vymýváme horkou vodou a povlečení vypereme.

Další éterické oleje

Proti vším účinkují i další éterické oleje: anýzový, kakostový, eukalyptový, rozmarýnový, tymiánový, skořicovníkový, petrželový či ylang-ylang. Použití je prakticky stejné jako u TTO. Vyzkoušejte, který zabere na vaše vši nejlépe. Co však je účinné jednou, podruhé být nemusí: vši jsou velmi rezistentní vůči prostředkům, které již byly použity. Nezbývá než prostředky střídat.

Prevence proti vším

Stoprocentně účinná prevence neexistuje, ale osvědčilo se několik pravidel:

  1. Vlasy dětem pravidelně stříkáme TTO sprejem, který vši odpuzuje.
  2. Chlapečky pravidelně stříháme, protože na krátké vlasy (do 5 cm) vši obvykle nelezou, neboť se nemají kde uhnízdit.
  3. Holčičkám naopak dlouhé vlasy splétáme do copů, protože do spletených vlasů se vši hůře dostávají než do rozpuštěných.
  4. Vlasy pravidelně myjeme a případný výskyt vší kontrolujeme. Nález také ihned nahlásíme ve škole či školce, jinak se vši rozšíří po kolektivu a i my je budeme mít co nevidět zpátky.

Přejeme vám krásné vlasy bez nezvaných hostů!   bylinkopedie nákup produktů

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here