Možná máte petržel spojenou jen s polévkami, tedy jako koření, ale petržel má mnoho léčivých účinků. Jak je všechny využít a jak petržel pěstovat, aby si zachovala co nejvíce léčivých látek?
Setí
Petržel, a to hladkolistá i kadeřavá, se vysévá během dubna (nebo i dříve v domácích podmínkách) do květináčů, truhlíků i na zahradu. Možností je několik – samostatná semínka, semínka z vlastní zahrady, kotoučky se semínky nebo pásky se semínky. Kotoučky se semínky se hodí do květináčků, pásky pak do truhlíků nebo na záhon. Ovšem pozor: musíte mít každý rok nové osivo, starší semínka vám nevyklíčí, nebo jen velmi málo a budete zklamáni výsledkem. Navíc jak kotoučková, tak pásková semínka jsou velmi drahá v porovnání s „obyčejnými semínky“.
Vlastní semínka
Vlastní semínka si vypěstujete poměrně snadno, a to tak, že necháte některou petržel vykvést. Musíte zabezpečit to, aby se nesprášila s jinými podobnými odrůdami. Nejlepší je květy přikrýt síťkou. Semínka pak sbíráme, jakmile jsou zralá, a skladujeme na suchém a chladném místě do jara – nejlépe v plátěných nebo papírových sáčcích.
Léčivé účinky petržele
Petržel je především účinné diuretikum, tedy podporuje močení a odvodňování organismu. To ocení všichni ti, kteří mají problémy se zavodněným organismem – po některých lécích, při přílišném pití alkoholu, kávy apod. Petržel také podporuje zažívání a zlepšuje chuť k jídlu. Vnějšně má desinfekční účinek, můžete ji použít třeba při poranění nebo poštípání hmyzem.
Odpuzovač hmyzu
Protože má vonné silice, používá se také pro odpuzování hmyzu, stejně jako třeba levandule nebo rozmarýn.
Pozor pro těhotné
Pozor by si měly dávat těhotné ženy, protože příliš velké dávky petržele by mohly vyvolat stahy dělohy a vyvolat potrat nebo předčasný porod. V malém množství ale petržel neškodí, takže do polévky si ji klidně přidejte.