I obyčejná petržel patří do naší bylinkové lékárničky

petrzel v zahrade
Zdroj foto: envato

Možná máte petržel spojenou jen s polévkami, tedy jako koření, ale petržel má mnoho léčivých účinků. Jak je všechny využít a jak petržel pěstovat, aby si zachovala co nejvíce léčivých látek?

Setí

Petržel, a to hladkolistá i kadeřavá, se vysévá během dubna (nebo i dříve v domácích podmínkách) do květináčů, truhlíků i na zahradu. Možností je několik – samostatná semínka, semínka z vlastní zahrady, kotoučky se semínky nebo pásky se semínky. Kotoučky se semínky se hodí do květináčků, pásky pak do truhlíků nebo na záhon. Ovšem pozor: musíte mít každý rok nové osivo, starší semínka vám nevyklíčí, nebo jen velmi málo a budete zklamáni výsledkem. Navíc jak kotoučková, tak pásková semínka jsou velmi drahá v porovnání s „obyčejnými semínky“.

Vlastní semínka

petrzel
Zdroj foto: M. Hubáčková

Vlastní semínka si vypěstujete poměrně snadno, a to tak, že necháte některou petržel vykvést. Musíte zabezpečit to, aby se nesprášila s jinými podobnými odrůdami. Nejlepší je květy přikrýt síťkou. Semínka pak sbíráme, jakmile jsou zralá, a skladujeme na suchém a chladném místě do jara – nejlépe v plátěných nebo papírových sáčcích.

Léčivé účinky petržele

Petržel je především účinné diuretikum, tedy podporuje močení a odvodňování organismu. To ocení všichni ti, kteří mají problémy se zavodněným organismem – po některých lécích, při přílišném pití alkoholu, kávy apod. Petržel také podporuje zažívání a zlepšuje chuť k jídlu. Vnějšně má desinfekční účinek, můžete ji použít třeba při poranění nebo poštípání hmyzem.

Odpuzovač hmyzu

Protože má vonné silice, používá se také pro odpuzování hmyzu, stejně jako třeba levandule nebo rozmarýn.

Pozor pro těhotné

Pozor by si měly dávat těhotné ženy, protože příliš velké dávky petržele by mohly vyvolat stahy dělohy a vyvolat potrat nebo předčasný porod. V malém množství ale petržel neškodí, takže do polévky si ji klidně přidejte.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here