Pěstujte léčivé koření. Poradíme vám postupy jak na úspěšné pěstování

pestovani koreni bylinky fenykl

Je báječné mít doma po ruce přísun čerstvých bylinek a koření. Pěstování navíc není náročné a zasadit si můžete nejrůznější semínka!

Povíme si o pěstování koření a bylinek, které pomáhají našemu trávení. Dobré zažívání je totiž základem nejen naší fyzické, ale i psychické pohody. Proto je dobré si pokrmy vylepšit právě přidáním nějaké léčivé bylinky či koření.

Fenykl

Je oblíbenou rostlinkou, která pomáhá zmírňovat nadýmání a podporuje trávení. Má vysoký obsah vitaminů C a B, aminokyselin a stopových prvků, je bohatý na draslík, vápník či hořčík. Používají se listy, plody a kořeny. Listy se sbírají na jaře, plody a kořeny na podzim. Z čerstvých květů se získávají semena ve tvaru půlměsíčků. Plody se odstřihnou, a jakmile zhnědnou, nechávají se zavěšené, aby se dosušily.

  • Pěstování fenyklu

Pro pěstování je zapotřebí vápenitá, dobře propustná půda a teplé místo, ideálně na slunci. Fenykl vysévejte koncem jara na chráněný záhonek v řádcích asi 25 centimetrů od sebe. Rostliny jsou hodně velké, proto je později protrhejte na vzdálenost asi 50 centimetrů.

Kmín

Aktivní látky obsažené v tradičním kmínu pomáhají proti nadýmání, podporují tvorbu žluči a jsou první pomocí pro žaludeční problémy, kdy úlevu poskytne pár rozžvýkaných semínek kmínu.

  • Pěstování kmínu

Budete potřebovat propustnou, nejlépe jílovitou půdu, která je dobře zásobena vápníkem. Kmín je náročný na dostatek tepla a světla, vzejde vám teprve tehdy, pokud je venkovní teplota 2 až 3 týdny minimálně 10 až 14°C.

K vysázení kmínu potřebujete kvalitní osivo nebo sazeničky, které zasadíte v březnu či dubnu, dle počasí. Mezi jednotlivými semínky nebo sazenicemi nechejte mezeru asi 3 až 4 centimetry a hodně zalévejte! Sklízet můžete až druhým rokem, rostlinka se sbírá celá a suší se zavěšený „hlavou dolů“.

Koriandr

Semínka koriandru jsou asi nejvšestrannějšími kuličkami mezi kořením. Přidává se do sladkých i slaných pokrmů a jako podpora dobrého trávení poslouží vždy, takže je vlastně jedno, na co toto koření použijete.

  • Pěstování koriandru

Koriandr pěstujte v propustné, výživné půdě s dostatkem vláhy a vápníku, například na zahrádce na slunném a vzdušném místě. Pěstuje se snadno, jenom je potřeba dát pozor na mráz.

Semena vysévejte klidně od jara až do podzimu, obvykle klíčí velmi snadno. Klíčení semínek urychlíme 2 až 3denním máčením ve vlažné vodě nebo v heřmánkovém nálevu. Na záhonek je sejeme v řádcích a nejsou potřeba velké rozestupy.

Rostlinku sklízejte, jakmile je vyzrálá, po zhnědnutí. Chceme-li zvýšit kvalitu před použitím, necháme ještě několik týdnů či měsíců sušit. Lístky koriandru můžete sklízet dle potřeby, skladovat je můžete i zamražené.

Anýz

Pomáhá na celou řadu zdravotních problémů, skvěle například tlumí křeče, bolesti, dokonce i migrénu. A zvyšuje chuť k jídlu

  • Pěstování anýzu

Bylinku je dobré pěstovat na slunném místě chráněném před větrem, zalévejte ji pouze v období sucha. Anýz se pěstuje ze semen, výsev proveďte v březnu až dubnu. Dorůstá výšky kolem půl metru, ale i tak se dá pěstovat v truhlících. Roste poměrně pomalu, kvítků se dočkáte až v červenci.

Na pěstování budete potřebovat lehkou, hlinitopísčitou půdu s dostatkem vápníku. Plody se sklízejí v srpnu, po odkvětu, ale ještě před jejich úplným dozráním. Seřízněte květenství a usušte je na suchém místě. Můžete je také zavěsit směrem dolů a semínka zachytávat do rozprostřené podložky. Získaná semena uložte do uzavíratelné nádoby nebo do sáčku.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here