Ještě dříve, než jsme objevili léky na nachlazení, hledali jsme pomoc při potížích v přírodě. Nyní se k tomuto způsobu někteří z nás rádi vracejí. Více se totiž mluví o nežádoucích účincích chemických látek, a proto se častěji obracíme na přírodní produkty.
Kašlete, smrkáte, bolí vás v krku a nechce se vám příliš do lékárny? Můžete jít za lékařem, který vám předepíše antibiotika či jiné prášky, nebo to můžete zkusit jinak a sáhnout po tom, co máte doma.
Čaje
Mezi osvědčené pomocníky při rýmě a nachlazení patří bezesporu bylinné čaje. Heřmánkový nebo mátový čaj s medem nás díky svému složení rychleji zbaví rýmy. Mateřídouška pomáhá rozpouštět hleny a je tak účinná proti kašli – stejně jako sléz, tymián nebo podběl. Čaj z květů černého bezu nebo lípy se užívá při horečce. Během nachlazení je důležitý příjem vitamínu C, a proto se čaj často dochucuje citrónem.
Inhalování, kloktání
Při bolestech v krku můžeme využít různá kloktadla třeba z šalvěje, která dokonale vyčistí sliznici a zároveň hubí bakterie. Při rýmě můžeme bylinky inhalovat, a tím rychleji dostaneme účinnou látku na místo, kam potřebujeme. To můžete provést snadno a jednoduše doma a nahradit tak léky. Silný bylinný výluh nalijete do hrnce, skloníte nad něj hlavu, přikryjete ji ručníkem nebo utěrkou a vdechujete látky z hrnce. Po několika minutách se začne ucpaný nos uvolňovat.
Obklady, zábaly
I spařené bylinky z výluhu nebo kloktání se dají dále efektivně využít při boji s nemocí. Mohou vám posloužit jako obklady na krk nebo hruď. Položte spařené bylinky na utěrku namočenou v odvaru, omotejte si ji kolem krku, zabalte dalším ručníkem a nechte působit. Tento obklad vám uleví od bolesti v krku.
Věděli jste, že zábalem lýtka můžete snížit teplotu? Při velmi vysoké horečce pomáhá zábal celého těla do mokrého prostěradla. Zábaly opět podpoříme správnými bylinkami.
Hotové bylinné směsi jsou volně dostupné v obchodech a lékárnách – tak zapomeňte na chemii a zkuste to i přírodně!