Merlík všedobr je tak trochu pozapomenutá bylinka, kterou vytlačil špenát. Zvláště v chudších dobách ho lidé místo něj připravovali. V zahrádkách je považován za plevel a může skutečně kulturní rostliny vytlačit.
Merlík všedobr (Chenopodium bonus – henricus) je považována v zeleninových i květinových záhonech za plevel. Původně pravděpodobně pochází z horských oblastí Balkánu, v současnosti je rozšířen v celé Evropě a sekundárně i v Severní Americe. Řadí se do čeledi laskavcovitých. Nalézt ho můžeme podél cest, na rumištích, skládkách, daří se mu ve výživnějších půdách.
Merlík všedobr je odolná trvalka, lodyha je přímá, nevětví se. Listy jsou trojúhelníkovité, řapíkaté a mají zvlněný okraj, velmi se podobají špenátu. Na stoncích a listech má charakteristické chloupky, díky kterým vypadá, jak posypaný moukou. Bylina má dřevnatící kořen a dorůstá výšky 30 – 60 cm. Květy se na rostlině objevují od května do srpna.
Uplatnění v kuchyni
Merlík všedobr má i lidové názvy jako planý špenát nebo dobrý Jindřich. Skutečně ho lidé po staletí sbírali a využívali v kuchyni, připravovali ho na způsob špenátu. V kuchyni byl využíván zvláště chudším obyvatelstvem, s příchodem špenátu do Evropy byl zapomenut. Znovu se začal těšit oblibě v době 2. světové války, kdy byl nedostatek potravin. Mladá semena se stloukala do obilných kaší.
- Listy lze podusit, ochutit česnekem, vinným octem, solí a olejem. Takto slouží jako chutná zeleninová příloha.
- Listy se dají přidat do salátů, polévek či pomazánek. Mladé listy se sbírají zjara. Na konci jara jsou listy už tužší a musí se tepelně upravit.
- Slouží jako náhrada špenátu.
- Mladé výhony se dají připravit jako chřest.
- Kvetoucí vrcholky můžeme spařit a podusit na másle.
Jaké má léčivé účinky a co vše obsahuje
Listy jsou bohaté na železo, vápník, vitamín C a B1. Má antiseptické účinky. Podporuje trávení, slouží jako digestivum a laxativum.
Vnější využití je na chronické rány, vředy a boláky. Díky obsaženým vitamínům a minerálním látkám slouží jako životabudič.
Kořen se využívá zevně na podlitiny a lepší odlupování ložisek při lupénce.