Merlík všedobr: Bylinka považovaná za plevel, najde uplatnění i v kuchyni

 

merlik bylinka

Merlík všedobr je tak trochu pozapomenutá bylinka, kterou vytlačil špenát. Zvláště v chudších dobách ho lidé místo něj připravovali. V zahrádkách je považován za plevel a může skutečně kulturní rostliny vytlačit.

Merlík všedobr (Chenopodium bonus – henricus) je považována v zeleninových i květinových záhonech za plevel. Původně pravděpodobně pochází z horských oblastí Balkánu, v současnosti je rozšířen v celé Evropě a sekundárně i v Severní Americe. Řadí se do čeledi laskavcovitých. Nalézt ho můžeme podél cest, na rumištích, skládkách, daří se mu ve výživnějších půdách.

Merlík všedobr je odolná trvalka, lodyha je přímá, nevětví se. Listy jsou trojúhelníkovité, řapíkaté a mají zvlněný okraj, velmi se podobají špenátu. Na stoncích a listech má charakteristické chloupky, díky kterým vypadá, jak posypaný moukou. Bylina má dřevnatící kořen a dorůstá výšky 30 – 60 cm. Květy se na rostlině objevují od května do srpna.

merlik

Uplatnění v kuchyni

Merlík všedobr má i lidové názvy jako planý špenát nebo dobrý Jindřich. Skutečně ho lidé po staletí sbírali a využívali v kuchyni, připravovali ho na způsob špenátu. V kuchyni byl využíván zvláště chudším obyvatelstvem, s příchodem špenátu do Evropy byl zapomenut. Znovu se začal těšit oblibě v době 2. světové války, kdy byl nedostatek potravin. Mladá semena se stloukala do obilných kaší.

  • Listy lze podusit, ochutit česnekem, vinným octem, solí a olejem. Takto slouží jako chutná zeleninová příloha.
  • Listy se dají přidat do salátů, polévek či pomazánek. Mladé listy se sbírají zjara. Na konci jara jsou listy už tužší a musí se tepelně upravit.
  • Slouží jako náhrada špenátu.
  • Mladé výhony se dají připravit jako chřest.
  • Kvetoucí vrcholky můžeme spařit a podusit na másle.

Jaké má léčivé účinky a co vše obsahuje

Listy jsou bohaté na železo, vápník, vitamín C a B1.antiseptické účinky. Podporuje trávení, slouží jako digestivum a laxativum.

Vnější využití je na chronické rány, vředy a boláky. Díky obsaženým vitamínům a minerálním látkám slouží jako životabudič.

Kořen se využívá zevně na podlitiny a lepší odlupování ložisek při lupénce.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here