Jak přírodními prostředky léčit bodnutí hmyzem

Zvláště v létě se nám snadno může stát, že nás bodne nějaký druh hmyzu. Ovšem na každé bodnutí existuje jiný lék, v našem případě bylinka, která pomáhá. Naučte se s námi léčit bodnutí hmyzem efektivně, a to i když nejste zrovna na daný druh alergičtí.

Vosí bodnutí

Bodnutí vosou je vždy bolestivé a nepříjemné a u alergiků vyvolává tak velké reakce, že je nezbytný zásah lékaře. Ale i ostatním postiženým můžeme zmírnit otok po vbodnutí například plátkem cibule nebo ledovými či octovými obklady.

Včelí bodnutí

Stejně tak včelí bodnutí je pro alergiky nebezpečné a je nutný odvoz do nemocnice. U ostatních je nutné nejprve odstranit včelí žihadlo, které díky svému zakřivení zůstane téměř vždy v ráně, a poté potírat postižené místo levandulí/levandulovým olejem – včelí jed je totiž sám o sobě kyselý, a tak by cibule nebo ocet nepomohly.

Bodnutí sršní

Sršní bodnutí není tak časté jako předchozí dvě, protože ačkoliv se nám to nezdá, sršeň sama o sobě nepatří mezi útočný hmyz. Museli bychom na ni šlápnout nebo ji jinak vyprovokovat. Alergikům ale stejně hrozí alergická reakce. Ostatním pomůže natírat vpich propolisovou mastí.

Poštípání komárem

Komáří poštípání je samozřejmě také nepříjemné, i když není ani tak bolestivé, jako spíš svědící. Pomáhá potření octem, přiložení plátku citronu, potření šťávou z listu aloe vera, nebo potírání olejem Tea Tree Oil. Komáry však nepodceňujeme, mohou totiž přenášet nemoci jako klíšťata, např. boreliózu, a tak při potížích ihned navštívíme lékaře.

Přisáté klíště

Přisáté klíště nejprve odstraníme pinzetou a místo vydezinfikujeme jódem. Poté můžeme potírat gelem z aloe vera nebo olejíčkem TTO.

Pokousání blechami

I pokousání od blech je nepříjemné a velmi svědí. Zbavit se jej můžete těmito přírodními prostředky: mastí z aloe vera, omytím čajem nebo přiložením čajového sáčku, rozdrcenými listy bazalky nebo květy měsíčku, tinkturou z echinacey.

Nejlepší léčbou je ale vždy prevence. Takže: bodavý hmyz (včely, vosy a sršně) nedráždíme; před komáry a klíšťaty se chráníme repelenty a oblečením s dlouhými rukávy a nohavicemi; a blech zbavíme hlavně naše čtyřnohé přátele – psa a kočku.

bylinkopedie nákup bylinek a produktů

 

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here