Konopice pýřitá není příliš známá bylinka a ani není naší původní bylinkou, ačkoliv je do našich zemí zavlékána s osivem a zdomácňuje.
Jak konopice vypadá
Konopice je vysoká 20–50 cm, má tenkou, čtyřhrannou lodyhu, květy jsou souměrné, nachové barvy, kalich trubkovitý. Plodem jsou čtyři hladké tvrdky.
Odkud konopice pochází
Konopice původně pochází z jižní a jihovýchodní Evropy, ale rozšířena je i v Německu, Polsku a u nás.
Kde nejčastěji roste
Konopici nejčastěji najdeme ve světlých lesích, křovinách, u zdí a plotů, na polích (zejména mezi obilím), nebo na rumištích. Roste od nížin po vyšší polohy – podhůří.
Co se sbírá
Z bylinky se sbírá listnatá nepřekvetlá nať. Nesmí být zdřevnatělá. Pokud chcete konopici sušit, pak k tomu přistupte co nejdříve po sběru, protože se snadno zapařuje.
Jaké jsou účinné látky
Účinnými látkami jsou hořčiny, saponiny, kyselina křemičitá (ta právě působí proti tuberkulóze), cukry a organické kyseliny.
Jak se bylinka používá
Kromě tuberkulózy, na kterou se konopice používala již v 18. století převážně v Německu, má také močopudné účinky, a rovněž se používá k snadnějšímu vykašlávání díky své schopnosti rozředit hleny (expektorační účinek).
Bylinka se používá v nálevu samostatně, nebo v kombinaci s jinými bylinkami, jako například přesličkou, plicníkem nebo truskavcem.
Jak si připravit čaj
Čaj si tedy můžeme připravit dvojím způsobem: Buď čajovou lžičku konopice přelijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat, přecedíme a pijeme při výše uvedených obtížích. Nebo použijeme 1 díl konopice + 1 díl přesličky + 1 díl plicníku + 1 díl truskavce a lžičku této směsi přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Pijeme vychladlé 2x denně při výše uvedených obtížích.