Konopice polní

Česky:  

Konopice polní
Latinsky: 

Galeopsis tetrahit
Slovensky:

Konopnica napuchnutá

Léčivé účinky

Česky: Konopice polní Latinsky: Galeopsis tetrahit Slovensky: Konopnica napuchnutá
  • napomáhá při hojení v oblasti dýchacích cest a silic
  • rozpouští hleny
  • působí močopudně
  • podporuje regeneraci organismu
  • reguluje krvetvorbu

Použití

Konopice polní je velmi všestranná rostlina, která se odnepaměti používá v lidovém léčitelství a v posledních letech se používá také v moderní medicíně, například při léčbě chudokrevnosti nebo při léčbě leukemie, díky schopnosti regulace krevní tvorby.

V minulosti byla hojně používána při léčbě plicní a střevní tuberkulózy. Svým složením podporuje regeneraci organismu, působí protizánětlivě a podporuje rozpad močových kamenů.

O konopnici polní

Konopnice polní roste na prosluněných pasekách, mýtinách, světlých lesích i v příkopech podél cest. Může se objevit jako plevel na polích nebo v okolí lidských sídel. Roste od nížin po horské stupně.

Konopnice polní je jednoletá, 50 až 90 centimetrů vysoká lodyha, rostoucí vzpřímeně a je větvená a štětinatě chlupatá. Pozná se podle řapíkatých, 11 centimetrů dlouhých a 5 centimetrů širokých listů, na okraji zubatých a chlupatých. Kvete růžovofialově až dorůžova. Plodem je tvrdka.

Rostlina obsahuje kyselinu křemičitou a křemičitany, neutrální a kyselé saponiny, třísloviny, hořký glykosid, vosk, pryskyřici, cukr, éterické oleje a řadu minerálních látek.

Kontraindikace:

Rostlinu by neměly užívat děti do 12 let a také těhotné nebo kojící ženy. Nepřekračujte doporučené dávkování – bylinka se poté stává toxickou.

Domácí recepty

Odvar: 2 čajové lžičky se zalijí 250 mililitry horké vody a nechá se louhovat 10 minut. Dle potřeby se popíjí po doušcích, maximálně však 3 šálky za den. Čaj je možné osladit medem.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty