Konopice pýřitá – bylinka používaná od 18. století zejména proti tuberkulóze

konopice pyrita
Zdroj foto: Tomáš Merta / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Konopice pýřitá není příliš známá bylinka a ani není naší původní bylinkou, ačkoliv je do našich zemí zavlékána s osivem a zdomácňuje.

Jak konopice vypadá

Konopice je vysoká 20–50 cm, má tenkou, čtyřhrannou lodyhu, květy jsou souměrné, nachové barvy, kalich trubkovitý. Plodem jsou čtyři hladké tvrdky.

Odkud konopice pochází

Konopice původně pochází z jižní a jihovýchodní Evropy, ale rozšířena je i v Německu, Polsku a u nás.

konopice
Zdroj foto: Stefan.lefnaer / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Kde nejčastěji roste

Konopici nejčastěji najdeme ve světlých lesích, křovinách, u zdí a plotů, na polích (zejména mezi obilím), nebo na rumištích. Roste od nížin po vyšší polohy – podhůří.

Co se sbírá

Z bylinky se sbírá listnatá nepřekvetlá nať. Nesmí být zdřevnatělá. Pokud chcete konopici sušit, pak k tomu přistupte co nejdříve po sběru, protože se snadno zapařuje.

Jaké jsou účinné látky

Účinnými látkami jsou hořčiny, saponiny, kyselina křemičitá (ta právě působí proti tuberkulóze), cukry a organické kyseliny.

Jak se bylinka používá

Kromě tuberkulózy, na kterou se konopice používala již v 18. století převážně v Německu, má také močopudné účinky, a rovněž se používá k snadnějšímu vykašlávání díky své schopnosti rozředit hleny (expektorační účinek).

Bylinka se používá v nálevu samostatně, nebo v kombinaci s jinými bylinkami, jako například přesličkou, plicníkem nebo truskavcem.

Jak si připravit čaj

Čaj si tedy můžeme připravit dvojím způsobem: Buď čajovou lžičku konopice přelijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat, přecedíme a pijeme při výše uvedených obtížích. Nebo použijeme 1 díl konopice + 1 díl přesličky + 1 díl plicníku + 1 díl truskavce a lžičku této směsi přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Pijeme vychladlé 2x denně při výše uvedených obtížích.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here