Jeřáb ptačí (Jeřabina) – Tento strom roste v lesích všeho druhu, od nížin až vysoko do skalnatých hor, nejrozšířenější je v Evropě a Asii.
Pěstování
Přirozeně rostoucí jeřabiny najdeme jako stromořadí podél horských cest. Jsou to nenáročné dřeviny, kterým se daří i v místech, kde nepříznivé klimatické podmínky nedovolují pěstování jiných ovocných rostlin.
U nás roste asi 10 druhů jeřábů, ale ke konzumaci jsou vhodné pouze zmiňovaný jeřáb obecný, moravský sladkoplodý jeřáb, oskeruše a černoplodá jeřabina.
Použití
U všech druhů jedlých jeřábů se sbírají především plody. Sušené jeřabiny jsou léčivé, léčivý účinek ovšem mají i listy a květy jeřábu. Jsou zdrojem velkého množství vitamínu C, mají ho dvakrát více než citróny. Dále obsahují karoteny, třísloviny, pektin, kyselinu jablečnou a sorbinovou. V minulosti byly jeřabiny rozšířeným a účinným prostředkem proti kurdějím.
Z jeřabin se dají vyrábět kompoty, zavařeniny, suší se na čaj, nahradí rozinky, lze z nich připravit sirup.
Léčivé účinky
Jeřabiny jsou v léčitelství ceněny hlavně pro použití při léčbě revmatismu a ledvinových kamenů, používají se také při zánětech horních cest dýchacích a pro podporu tvorby a vylučování žluče.
Přinášíme vám tip na bylinný jeřabinový likér, který má kromě příjemné chuti i preventivní a léčebné účinky na výše uvedené nemoci.
„Jeřabinka“
Budete potřebovat:
- 2 kg jeřabin
- 1 kg cukru
- 1 litr vody
- 1 litr lihu
- 6 ks hřebíčku
- 1 lžička mleté skořice
- 1 lžička citrónové kůry
Velkou láhev od okurek naplníme jeřabinami, cukrem rozpuštěným v horké vodě a lihem. Přidáme citrónovou kůru, hřebíček a skořici, láhev převážeme plátnem a necháme stát asi 3 týdny na teplém místě. Poté tekutinu přefiltrujeme přes gázu a nalijeme do lahví.
Přejeme vám dobrou chuť a příjemně strávené chřipkové období – protože vás už nic neskolí!