Jeřabina (Jeřáb obecný). Bylinka s mnohými léčivými účinky

jerabina jerab ptaci
Jeřáb ptačí, Autor: Taken by me, Jonik, on August 25, 2004. – Vlastní dílo, CC BY-SA 2.0, Odkaz

Jeřáb ptačí (Jeřabina) – Tento strom roste v lesích všeho druhu, od nížin až vysoko do skalnatých hor, nejrozšířenější je v Evropě a Asii.

Pěstování

Přirozeně rostoucí jeřabiny najdeme jako stromořadí podél horských cest. Jsou to nenáročné dřeviny, kterým se daří i v místech, kde nepříznivé klimatické podmínky nedovolují pěstování jiných ovocných rostlin.

U nás roste asi 10 druhů jeřábů, ale ke konzumaci jsou vhodné pouze zmiňovaný jeřáb obecný, moravský sladkoplodý jeřáb, oskeruše a černoplodá jeřabina.

Použití

U všech druhů jedlých jeřábů se sbírají především plody. Sušené jeřabiny jsou léčivé, léčivý účinek ovšem mají i listy a květy jeřábu. Jsou zdrojem velkého množství vitamínu C, mají ho dvakrát více než citróny. Dále obsahují karoteny, třísloviny, pektin, kyselinu jablečnou a sorbinovou. V minulosti byly jeřabiny rozšířeným a účinným prostředkem proti kurdějím.

Z jeřabin se dají vyrábět kompoty, zavařeniny, suší se na čaj, nahradí rozinky, lze z nich připravit sirup.

Léčivé účinky

Jeřabiny jsou v léčitelství ceněny hlavně pro použití při léčbě revmatismu a ledvinových kamenů, používají se také při zánětech horních cest dýchacích a pro podporu tvorby a vylučování žluče.

Přinášíme vám tip na bylinný jeřabinový likér, který má kromě příjemné chuti i preventivní a léčebné účinky na výše uvedené nemoci.

„Jeřabinka“

Budete potřebovat:

  • 2 kg jeřabin
  • 1 kg cukru
  • 1 litr vody
  • 1 litr lihu
  • 6 ks hřebíčku
  • 1 lžička mleté skořice
  • 1 lžička citrónové kůry

Velkou láhev od okurek naplníme jeřabinami, cukrem rozpuštěným v horké vodě a lihem. Přidáme citrónovou kůru, hřebíček a skořici, láhev převážeme plátnem a necháme stát asi 3 týdny na teplém místě. Poté tekutinu přefiltrujeme přes gázu a nalijeme do lahví.

Přejeme vám dobrou chuť a příjemně strávené chřipkové období – protože vás už nic neskolí!

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here