Jeřáb ptačí

Česky: 

Jeřáb ptačí
Latinsky:  

Sorbus aucuparia
Slovensky: 

Jarabina vtáčia

Léčivé účinky

Česky: Jeřáb ptačí Latinsky: Sorbus aucuparia Slovensky: Jarabina vtáčia
  • udržuje zdravé dýchací cesty
  • pročišťuje ledviny a močové cesty
  • podporuje imunitní systém
  • má silné antiseptické účinky
  • upravuje zažívání
  • eliminuje záněty a afty v ústní dutině

Použití

Silné léčivé účinky Jeřábu ptačího, známého pod názvem jeřabina, znají lidoví léčitelé už po staletí. Jeřabina se používá k výrobě nejrůznějších marmelád, přidává se do omáček, ale také se z ní vyrábí nejrůznější tinktury a čaje.

Má silné močopudné účinky a při pravidelném používání jí jsou připisovány účinky rozrušování močového písku. Pomáhá také při léčbě snížené funkce ledvin a příznivě ovlivňuje vylučování žluče do střev, díky čemuž podporuje trávení.

Kontraindikace:

Nikdy nekonzumujte čerstvé ovoce, protože kyselina parasorbová, obsažená v bobulích, může vyvolat zvracení a průjem. Neužívejte během těhotenství a kojení, při těžkém onemocnění ledvin akutním zánětu zažívacího traktu. Zvažte použití jeřábu v případě, trpíte-li zvýšenou kyselostí žaludeční šťávy, patologiemi žaludku (peptický vřed, gastritida), jste více náchylní k trombóze nebo byl u vás prokázán zvýšený počet krevních destiček (trombocytóza).

O Jeřábu ptačím

Jeřabina (Sorbus aucuparia) je strom dorůstající do výšky od 5 do 15 metrů, vyskytující se hojně ve volné přírodě. Má dva poddruhy, jeřáb ptačí moravský, poznáme jej podle lehce pilovitých lístků ve své horní třetině a má sladké plody. Jeřáb ptačí má lístky po celém obvodu zoubkovité.

Strom kvete bíle, po oplodnění vytvářejí oranžové a červené malvice, které se nazývají jeřabiny. Plody se nesmí konzumovat za syrova, po usušení nebo uvaření jsou velmi chutnou a na vitaminy bohatou pochutinou. Podle zrajících jeřabin se pozná ústup léta a pozvolný příchod podzimu.

Domácí recepty

Odvar: Pro vnitřní použití se hojně používá odvar, který se připraví ze tří lžiček sušených jeřabin spolu s 300 ml horké vody. Směs se nechá 15 minut louhovat a scedí. Pije se 1 x denně.

Marmeláda: 1 kg jeřabin černých bobulí, 1 kg třtinového cukru, půl lžičky skořice, 1 vanilkový cukr. Plody se omyjí, rozloží na plech a zasypou cukrem, skořicí a vanilkovým cukrem a směs se promíchá. Pečou se při teplotě 170 stupňů, 90 minut, za občasného promíchání. Nakonec se směs přesype do misky a rozmixuje na hladkou kaši, která se propasíruje přes sítko. Nakonec směs povařte, dokud nebude hustá a jednolitá. Směs se skladuje v chladu ve skleničkách.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty