Jak ošetřit popáleniny

V tomto článku vám poradíme, jak ošetřovat malé popáleniny, např. spálení od vařiče nebo spálení od sluníčka. S velkými popáleninami musíte samozřejmě vždy do nemocnice, a to zejména u dětí!

První pomoc

Jako první pomoc při jakékoliv popálenině volte samozřejmě zchlazení. Chlaďte postižené místo 20 minut studenou vodou. U malých dětí však dávejte pozor, aby nedošlo k teplotnímu (chladovému) šoku.

Bylinkové masti a odvary

Když už je to nejhorší zažehnáno, je potřeba o popálenou pokožku pečovat, aby se co nejdříve zase uzdravila. Pomůžou nám tyto bylinky: heřmánek, měsíček, třezalka, mochna nátržník a aloe vera.

Heřmánek je zklidňující bylinka, kterou můžeme použít jak jako odvar, tak ve formě masti. Odvar připravíme silný: 3 lžičky sušené bylinky zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 15 minut louhovat, scedíme a vychlazené používáme na obklady i několikrát denně. Heřmánkovou mast můžeme koupit nebo vyrobit doma ze sádla či masťového základu – viz rubrika Recepty.

Měsíček je další zklidňující bylinkou a stejně jako u heřmánku můžeme použít odvar nebo mast. Odvar připravíme slabší – měsíček je přeci jen silnější bylinkou sám o sobě: 1 lžičku sušené bylinky přelijeme 250 ml vroucí vody, necháme cca 15 minut louhovat, scedíme a vychlazené používáme na obklady, můžeme až 3x denně. Měsíčkovou mastičku rovněž můžeme zakoupit v lékárně nebo vyrobit podle návodu v Receptech.

třezalky vyrobíme odvar, a to zejména v prvních dnech po popálení: 2 lžičky sušené třezalky zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat, scedíme a vychlazené použijeme na obklady 2x denně. Po několika dnech můžeme postižené místo natírat i třezalkovým olejem, aby se kůže zahojila.

Mochna nátržník patří k dalším bylinkám vhodným na léčbu popálenin. Odvar vyrobíme přelitím 1 lžičky sušené bylinky 250 ml vroucí vody, louhujeme 10 minut, scedíme a vychlazené opět použijeme k obkladům.

Aloe vera se trochu vymyká výše uvedeným bylinkám, protože z ní používáme čerstvou šťávu. Popáleniny ošetřujeme vždy čerstvou šťávou, kterou vylisujeme z jednoho listu rostliny, a to tak, že jemně potíráme postižené místo. Aloe tlumí bolest a urychluje hojení.

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

 

 

 

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here