Jak na vrásky? Pomoci mohou i bylinky

bylinky na vrasky

Jak na vrásky pomocí bylinek: Jde o problém, kterému se s postupujícím věkem nevyhne žádná žena. Obvykle při jeho řešení sázíme na kosmetiku z lékárny a zapomínáme na to, že Matka příroda má v záloze také nejeden kosmetický trik proti stárnutí.

Vrásky samozřejmě nejsou jedinou vadou, která může naši pleť potrápit. Objevují se také stařecké skvrny, zvýrazňují se pihy apod. Mnoha potížím můžeme do jisté míry předejít správnou životosprávou. Vyvážená strava, častý pohyb na čerstvém vzduchu a dostatečný pitný režim umí stárnutí pleti do značné míry zpomalit. A až to přece jen takhle nepůjde, vezměte si k ruce některou z osvědčených bylinek s mnoha účinnými látkami.

Měsíček léčí i regeneruje

Měsíčkovou mast na drobné odřeniny a poranění vám asi nemusíme dlouho představovat. Ovšem málokdo ví, že měsíček lékařský (Calendula officinalis) se skvěle uplatní i při boji s vráskami. Perfektní je zejména měsíčkový olej, jenž vyhladí už vzniklé vrásky a předchází vytváření nových. Tuto kúru podpoříte ještě víc, když si z květů měsíčku uvaříte léčivý čaj. Působ totiž velmi dobře na cévní a oběhový sytém, takže pokožku lépe prokrvuje a pomáhá její regeneraci. A použít můžete samozřejmě i svou oblíbenou léčivou mast. Pro péči o obličej doporučujeme jako základ jemné bambucké máslo nebo kokosový olej.

Měli byste vědět: Měsíček lékařský bývá k vidění na zahrádkách, ale i jako planě rostoucí bylinka. Pyšní se převážně oranžovými květy, které však mohou lokálně přecházet jen do žluté. Měsíček, pěstovaný ve specializovaných kulturách, mívá více účinných látek než ten rostoucí planě.

mesicek kvet

Aloe vera nejenom na vrásky

Pro další bylinku budeme muset vyrazit mnohem dál než jen do naší zahrádky. Aloe pravá alias aloe vera pochází ze severu Afriky. Miluje teplo, takže jí můžeme v hojném množství najít třeba i na Kanárských ostrovech. Skvěle se jí daří i doma. Stačí jí hlinitopísčitý substrát, mírná zálivka (nezapomínejte na to, že aloe vera je sukulent) a letnění na balkóně nebo terase.

Čím více světla jí poskytnete, tím masitější a dužnatější bude mít listy a o ty jde při jejím pěstování především. Vybírejte zejména ty ze starších rostlin, šest let by mělo být minimum, mladší aloe byste řezáním listů mohli značně poškodit, navíc neobsahují ani tolik účinných látek.

Šťáva z aloe vera působí jako perfektní pleťová maska. Staří podélně rozříznout list a nanést ji na obličej. Smývat není třeba. Dužinu z aloe lze samozřejmě přidat i do jakékoliv kosmetiky a dá se dokonce i jíst. Limonáda z aloe vera obsahuje množství antioxidantů a dalších účinných látek.

aloe vera

Nejjednodušší je asi domácí pleťová maska z aloe vera s jogurtem

Budete potřebovat:

  • jeden větší kelímek bílého jogurtu
  • dva velké listy aloe vera
  • dvě lžíce medu
  • jednu vrchovatou lžíci ovesných vloček

Listy rozřízněte podélně a nechte asi hodinu zaschnout. Vaším cílem je vydlabat z jejich dužiny čirý gel, což jde po této proceduře rozhodně lépe. Gel rozmačkejte a smíchejte s jogurtem. Poté přidejte med a nakonec postupně přisypávejte ovesné vločky. Pleťovou masku zahušťují, takže postupujte podle vlastního citu. Až bude konzistence tak akorát, naneste masku na vyčištěnou pleť a nechte nejméně 15 minut působit. Opakujte 2-3x do týdne.

Měli byste vědět: Naše babičky na svých oknech pěstovaly jinou exotickou krásku – kolopejku nebo také náduť madagaskarskou. Ta se svými účinky na pleť může aloe vera skvěle rovnat. Na pěstování je o něco nenáročnější a množí se úplně sama za pomoci drobných lístečků s kořínky na okraji listů dospělých rostlin. Stačí je jen „zdrhnout“ a pohodit na vhodný navlhčený substrát.

Třezalka a její účinky na vrásky

Kvetoucí nať třezalky tečkované (Hypericum perforatum) nepůsobí jen jako skvělé antidepresivum a antibiotikum. Obsahuje i množství flavonoidů a léčivých silic a tato kombinace je pro stárnoucí pleť doslova balzámem. Regenerují tkáně, pokožku hojí a dokonce působí i mírně antisepticky. Na pleť je nejlepší třezalkový olej, který naneseme na problematická místa 1-2 x denně. Stačí jen velmi malé množství. První pozitivní změny by měly být vidět už po dvou týdnech. Užívání čaje pro podporu žádoucí procesů není třeba.

Náš tip: Třezalkový olej si vyrobíte snadno. Stačí vzít 3-4 hrsti čerstvých květů třezalky a zalít je ve vhodné nádobě olejem. Postačí i ten panenský olivový, ale chybu neuděláte ani s mandlovým nebo jojobovým. Nechte odpočívat asi tři týdny – během této doby třezalkový olej červená, což je zcela v pořádku. Nakonec ho přefiltrujte, přelijte do tmavé lahve a začněte používat podle výše uvedeného návodu.

trezalka kvet

Pomoc z říše hub

Skvělé účinky na naši pleť mohou mít i houby. A není třeba jezdit do Japonska za lesklokorkou nebo si dopřávat sibiřskou chagu alias rezavec. Bohatě si vystačíte i václavkou. Ovšem ne s tou obyčejnou. Až půjdete na podzim do lesa, poohlédněte se po václavce obecné (Armillaria mellea). Jde o dřevokaznou houbu, také se jí nejlépe daří na starých pařezech. Její pletiva obsahují velké množství antioxidantů, jež napomáhají stárnutí pokožky zpomalit.

Nejlépe se jim to podaří v podobě jemného prášku. Václavky tedy usušte, podrťte a poté použijte jako pleťovou masku (po smíchání s přiměřeným množstvím vody) nebo prášek přimíchejte do nejrůznějších kosmetických krémů a masek proti vráskám. A pokud byste na václavku v lese štěstí neměli, najdete ji v přírodní kosmetice z lékáren i specializovaných obchůdků s přírodní kosmetikou. Tam lze mimochodem zakoupit také samotný prášek, takže za svou péči o stárnoucí pleť neutratíte více, než nezbytně musíte.

vaclavka obecna

bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here