I z jeřabin můžeme vyrobit chutný, i když poněkud nakyslý likér. Pro jeho výrobu se hodí buď moravská varieta jeřabiny Sorbus aucuparia, nebo tzv. aronie (černá jeřabina). Divoce rostoucí jeřabiny se příliš nehodí, protože jsou hořce trpké. Jeřabiny obsahují velké množství vitamínu C a karotenu. Mají však také vysoký obsah pektinu, a tak se doporučuje kvašení jen zcela zralých plodů.
Suroviny ke kvašení
Budeme potřebovat cca 400 g jeřabin a 280 ml lihu. Bobule omyjeme, rozmělníme a naložíme ke kvašení do kvasné nádoby. Po 14 dnech přepasírujeme suroviny přes scezovací plátno. Tekutinu necháme vytékat a rukou ještě pomáháme pasírování. Do zkvašené šťávy přidáme 130 ml lihu, aby získala trvanlivost.
Zbytky, které nám zbydou po pasírování, však nevyhazujeme, protože obsahují cenné látky, a tak je na 8 dní naložíme spolu se 150 ml lihu do uzavíratelné nádoby. Poté extrakt procedíme přes papírový filtr a doléváme vodu tak dlouho, až získáme 150 ml extraktu.
Jak vyrobíme 1 litr jeřabinového likéru?
Potřebujeme tyto suroviny:
cca 380 ml zkvašené, zlihovatělé šťávy
150 ml zbytkového extraktu
50 ml vínovice (pálenka z hroznového vína)
70 ml malinové tresti
250 ml cukerného roztoku (vyrobíme takto: 1 kg cukru svaříme se 450 ml vody, měl by vzniknout 1 litr cukerného roztoku, který můžeme bez obav uchovávat na chladném místě a používat do dalších likérů)
voda po značku 1 litr
Všechny suroviny smícháme, necháme odstát, je-li likér bledý, dobarvíme jej kulérem (domácí kulér připravíme takto: 10 dílů cukru smícháme s 1 dílem vody a na masivní litinové pánvi zahříváme za stálého míchání při 150 °C, cukr postupně tmavne a získá sirupovitou konzistenci, během chladnutí mícháme kulérovou hmotu ve směsi lihu a vody (1:1) tak dlouho, až se zkaramelizovaný cukr zcela rozpustí – takto získanou hnědou tekutinu používáme k dobarvování likérů). Případné zakalení po delším skladování můžeme odstranit papírovým filtrem.
Jinak nám likér – tedy pokud ho nevypijeme dříve – vydrží až 2 roky.