
Bylinky na bolesti kloubů a svalů: V posledních letech se stále častěji setkáváme s tím, že lidé různých věkových kategorií trpí bolestmi pohybového aparátu. Zatímco někoho trápí přetížení svalů po fyzické námaze, jiní se potýkají s chronickými potížemi – například v důsledku artrózy, revmatických onemocnění nebo sedavého životního stylu. Léky mohou přinést úlevu, ale jejich dlouhodobé užívání může zatěžovat organismus a způsobit nežádoucí reakce.
Proč sáhnout po bylinkách?
Rostliny s léčivými vlastnostmi se osvědčily jako šetrná a přitom účinná možnost, jak zvládnout bolest, otok nebo ztuhlost bez nutnosti zatěžovat tělo chemickými látkami. Mnohé z nich napomáhají uvolnit napjaté svaly, podporují regeneraci tkání nebo přirozeně tlumí zánět.
Jak mohou bylinky ovlivnit stav kloubů a svalů
Účinek bylin spočívá v jejich schopnosti:
- zklidnit podráždění a zánět v namáhaných oblastech,
- podpořit cirkulaci krve a tím i výživu tkání,
- pomoci uvolnit napětí ve svalech,
- přispět k obnově pojivových tkání,
- a v některých případech i tlumit bolest.
Léčivé rostliny se dají využít buď zevně – ve formě mastí, koupelí nebo obkladů – nebo vnitřně jako součást čajových směsí či tinktur.
Byliny, které stojí za pozornost
Kostival (Symphytum officinale)
Známý zejména tím, že napomáhá regeneraci svalů a šlach. Používá se především lokálně, protože vnitřní užívání se kvůli obsaženým látkám nedoporučuje. Kostivalová mast může pomoci při bolestech způsobených natažením nebo drobným poraněním.
Arnika (Arnica montana)
Má schopnost zmírnit zánět i otok a často se využívá při podlitinách nebo bolestech po fyzické zátěži. Aplikuje se hlavně jako gel nebo lihová tinktura přímo na postižené místo.
Kaštan koňský (Aesculus hippocastanum)
Zlepšuje průtok krve a může být nápomocný tam, kde dochází ke stagnaci nebo otokům – typicky u unavených nohou či při revmatických potížích.
Brutnák (Borago officinalis)
Obsahuje látky, které působí příznivě na chronický zánět. Nejčastěji se užívá ve formě oleje lisovaného ze semen nebo jako čaj z natě.
Kurkuma (Curcuma longa)
Toto výrazně žluté koření je známé díky svým protizánětlivým vlastnostem. Je možné ji přidávat do pokrmů, užívat v doplňcích nebo si z ní připravit nápoj s teplou vodou a špetkou pepře pro lepší vstřebávání.
Zázvor (Zingiber officinale)
Je vhodný při svalovém napětí i jako podpora pro klouby. Může se užívat jako čaj nebo ve formě obkladů, které prohřejí bolavé místo.
Vrba bílá (Salix alba)
Obsahuje přírodní sloučeniny, které se účinkem podobají klasickému analgetiku. Je vhodná zejména při zánětlivých stavech kloubů a svalů.
Měsíček (Calendula officinalis)
Podporuje hojení, mírní podráždění a nachází uplatnění v mastech nebo bylinných koupelích.
Levandule (Lavandula angustifolia)
Známa spíše svým vlivem na psychiku, ale má i schopnost uvolnit svaly. Je oblíbená v olejích, koupelích nebo aromaterapii.
Způsoby použití léčivých bylin
Masti a bylinné oleje
Aplikují se přímo na bolestivou oblast a jemně se vmasírují. Lze je použít 2–3× denně. Kombinují se často byliny jako kostival, arnika nebo levandule.
Nálevy pro obklady
Z připraveného nálevu z bylin lze vytvořit obklad, který se přiloží na kůži a nechá působit asi 20 minut. Pomáhá při otocích nebo napjatých svalech.
Koupele s bylinnými extrakty
Ideální pro celkové uvolnění těla, zejména po námaze. Do vany s teplou vodou přidej silný odvar z měsíčku, levandule nebo rozmarýnu a zůstaň v ní 15–20 minut.
Bylinné nápoje a tinktury
Pro podporu z vnitřní strany těla lze zařadit pití čajů z vrby bílé, zázvoru, kurkumy nebo brutnáku. Doplňky nebo tinktury bývají vhodnou alternativou, pokud nechceš pít více šálků denně.
Další podpůrné tipy
- Zařaď do dne mírný pohyb, který rozhýbe klouby – třeba plavání, chůzi nebo jemné protahování.
- Jez co nejméně průmyslově upravených potravin – tělo pak nemusí bojovat s přetížením.
- Dbej na dostatečný přísun tekutin, ať může organismus efektivně vylučovat odpadní látky.
- Podpoř relaxaci masážemi nebo dýchacími technikami.
- Doplňuj minerály jako hořčík a vitamín D, které mají význam pro zdravé svaly i kosti.
Léčivé bylinky mohou být cenným pomocníkem při bolestech pohybového aparátu. Přinášejí úlevu bez zbytečné chemie, podporují přirozené regenerační procesy těla a při pravidelném užívání – jak vnitřně, tak zevně – mohou přispět k větší pohodě a volnosti pohybu. Vyzkoušej, co sedí právě tobě, a dej přírodě šanci podpořit tvoje zdraví šetrnou cestou.