Domácí likér z jeřabiny

 

I z jeřabin můžeme vyrobit chutný, i když poněkud nakyslý likér. Pro jeho výrobu se hodí buď moravská varieta jeřabiny Sorbus aucuparia, nebo tzv. aronie (černá jeřabina). Divoce rostoucí jeřabiny se příliš nehodí, protože jsou hořce trpké. Jeřabiny obsahují velké množství vitamínu C a karotenu. Mají však také vysoký obsah pektinu, a tak se doporučuje kvašení jen zcela zralých plodů.

Suroviny ke kvašení

Budeme potřebovat cca 400 g jeřabin a 280 ml lihu. Bobule omyjeme, rozmělníme a naložíme ke kvašení do kvasné nádoby. Po 14 dnech přepasírujeme suroviny přes scezovací plátno. Tekutinu necháme vytékat a rukou ještě pomáháme pasírování. Do zkvašené šťávy přidáme 130 ml lihu, aby získala trvanlivost.

Zbytky, které nám zbydou po pasírování, však nevyhazujeme, protože obsahují cenné látky, a tak je na 8 dní naložíme spolu se 150 ml lihu do uzavíratelné nádoby. Poté extrakt procedíme přes papírový filtr a doléváme vodu tak dlouho, až získáme 150 ml extraktu.

Jak vyrobíme 1 litr jeřabinového likéru?

Potřebujeme tyto suroviny:

cca 380 ml zkvašené, zlihovatělé šťávy

150 ml zbytkového extraktu

50 ml vínovice (pálenka z hroznového vína)

70 ml malinové tresti

250 ml cukerného roztoku (vyrobíme takto: 1 kg cukru svaříme se 450 ml vody, měl by vzniknout 1 litr cukerného roztoku, který můžeme bez obav uchovávat na chladném místě a používat do dalších likérů)

voda po značku 1 litr

Všechny suroviny smícháme, necháme odstát, je-li likér bledý, dobarvíme jej kulérem (domácí kulér připravíme takto: 10 dílů cukru smícháme s 1 dílem vody a na masivní litinové pánvi zahříváme za stálého míchání při 150 °C, cukr postupně tmavne a získá sirupovitou konzistenci, během chladnutí mícháme kulérovou hmotu ve směsi lihu a vody (1:1) tak dlouho, až se zkaramelizovaný cukr zcela rozpustí – takto získanou hnědou tekutinu používáme k dobarvování likérů). Případné zakalení po delším skladování můžeme odstranit papírovým filtrem.

Jinak nám likér – tedy pokud ho nevypijeme dříve – vydrží až 2 roky.

 

bylinkopedie nákup bylinek a produktů

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here