3 léčivé bylinkové masti, které byste si hned teď měli doma udělat!

domácí bylinkové masti

Tyhle masti by vám doma určitě neměli chybět!

Proč?

Protože vám pomohou při běžných poraněních, kterým se asi nikdo nevyhne, a navíc jsou domácí a čistě přírodní. Přesně tak víte, co v nich je!

Domácí bylinkové masti:

Níže popsané tři recepty na výrobu mastí jsou snadné, zvládne je každý a najdou uplatnění v každé domácnosti. Není potřeba žádné speciální vybavení, stačí jen mít ty správné ingredience.

Všechny jsou založeny na bylinných směsích a působení jednotlivých bylinek. Masti lze použít k podpoře hojení pokožky a její ochraně.

Použity jsou hlavně měsíček, levandule a jitrocel pro jejich sílu a jemnost k dětské i jinak citlivé pokožce. Znáte-li další bylinky, o nichž víte, že vám pomohou s ekzémem, lupénkou či dalšími kožními onemocněními, můžete je přidat dle libosti.

V receptech je využíván organický hroznový olej ze semen, ale stejně dobře lze nahradit olivovým olejem. Máte-li doma ten, nebojte se ho tak použít.

1. Mast s vysoce léčivým účinkem

Měsíček využívali už dávní předkové pro jeho moc hojit rány a zklidňovat podrážděnou kůži. Bylinkáři ho charakterizují jako protizánětlivou, stahující, antivirovou, antimikrobiální, protiplísňovou a imuno-stimulační bylinku.

Někteří vnímají i jeho pozitivní vliv na stimulaci tvorby kolagenu a snížení zjizvení pokožky. Zároveň je šetrný ke kojencům a malým dětem.

Budete potřebovat:

  • 1/2 šálku oleje z hroznových jader, nebo olivového oleje s květy měsíčku a lístky jitrocele
  • 2 lžíce včelího vosku
  • 20 kapek levandulového esenciálního oleje (můžete nebo nemusíte přidávat)

Postup:

Olej s bylinkami a včelím voskem přelijeme do hrnce k vaření mléka, příp. do mísy či hrnce, který vložíme do horké vodní lázně a mícháme, dokud není vosk úplně rozpuštěn. Poté odstraníme z ohně a přimícháme esenciální olej. Nakonec přelijeme do skleniček, které ale neuzavíráme, dokud směs zcela nevychladne.

Připravit si můžete i samotný bylinkový olej: ½ šálku suchého listu jitrocele a 1 šálek usušeného květu měsíčku stačí zalít 1 a ½ šálkem oleje. Vše dáme do sklenice a ve vodní lázni pozvolna vaříme 3 – 4 hodiny. Poté uchováme po 1 – 3 dny v chladu a stínu, kde směs necháme odležet. Následně bylinky scedíme a olej můžeme používat.

2. Mast na popáleniny

Použít tuto mast lze jak na popáleniny způsobené například v kuchyni, kdy se dotknete rozpáleného hrnce či trouby, tak na pokožku podrážděnou po opalování sluncem.

Budete potřebovat:

  • 1/2 šálku oleje z hroznových jader, nebo olivový olej
  • 2 a ½ lžíce včelího vosku
  • 30g sušených pupenů levandule
  • 30g sušených květů měsíčku
  • 1 lžíce medu

Postup:

Olej a bylinky vložíme do hrnce na vaření mléka nebo do podobné nádoby, kterou umístíme do vodní lázně a vaříme při mírném ohni cca 30 minut. Bylinky poté vyjmeme, do oleje přidáme vosk a med a opět stejným způsobem zahříváme. Mícháme, dokud se vše nerozpustí. Horkou směs přelijeme do skleniček a necháme vychladnout.

Nejlepší je používat mast ihned po popálení pokožky nánosem v dostatečném množství a dle potřeby aplikovat po dobu léčby opakovaně.

3. Mast s absorpčními vlastnostmi

Tento recept používaly už naše prababičky, mast nechyběla v žádné domácnosti. Využití nacházela při poraněních způsobených například při práci se dřevem. Díky kombinaci uhlí a hlíny totiž měla výborné absorpční vlastnosti a pomáhala vytáhnout třísky, střepy či špony, stejně jako jedy, které se dostanou do těla po bodnutí hmyzem.

Budete potřebovat:

  • 6 lžic oleje z hroznových jader, nebo olivového oleje smíchaných s květy měsíčku a listy jitrocele
  • 2 lžíce kokosového oleje
  • 1 lžíce včelího vosku
  • 1 a ½ lžíce aktivního uhlí
  • 1 lžíce kaolínu nebo bentonitového jílu
  • 15 kapek tea tree oleje
  • 30 kapek levandulového esenciálního oleje (může nebo nemusíte přidávat)

Postup:

Smícháme první tři ingredience a v hrnci na vaření mléka či vodní lázni zahříváme, dokud se vosk nerozpustí. Poté odstraníme z tepla a vmícháme uhlí, jíl a éterické oleje. Nalijeme do sklenic a necháme vychladnout. Následně uzavřeme.

Před použitím se postižené místo dobře očistí a osuší, mast se nanese v dostatečném množství a zakryje gázou nebo obvazem. Nejlépe je nechat ji působit několik hodin, např. přes noc. Opakování je možné dle potřeby.

Jak masti uchovávat?

Množství vyrobených mastí bude odpovídat cca 120 ml. Jednoduše je tak uskladníte do zavařovaček. Sklo se pro uchování hodí nejvíce, je totiž nereaktivní. Jen je potřeba umístit skleničku mimo přímé sluneční světlo, jinak by se mohl snížit účinek bylin a mast by rychleji žlukla.

V případě, že mast nestihnete upotřebit a něco se vám na ní nebude zdát, vyhoďte ji a připravte si během chvíle novou!

Na co ještě čekáte? Tyto masti se hodí do každé domácnosti, tak jich využijte!

zdroj: nurturedmama.net, foto: Nina Nelson
 
bylinkopedie nákup produktů

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here