Bylinky pro zahřátí organismu. Víte, které to jsou?

  Právě nyní v zimě se nám hodí vědět, které bylinky spíše zahřívají a které naopak ochlazují organismus. Ty se zahřívacím účinkem bychom měli teď používat častěji, zvláště v době, kdy pociťujeme chlad, nebo se nám zdá, že na nás „leze“ nějaká choroba.

Zázvor

Jednoznačně nejznámější bylinkou, která zahřívá, je zázvor. Můžeme jen používat čerstvý, sušený nebo třeba i kandovaný. Ze zázvoru nás nejvíce zahřeje čaj, který vyrobíme takto: kousek kořene zázvoru nahrubo nastrouháme, zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut louhovat, přecedíme a osladíme medem.

Skořice

Oblíbené vánoční koření má také zahřívací účinky. Ať už ji použijete do teplých nápojů (svařák, čaj), nebo do jídel (jogurt), vždy vás zahřeje a navíc působí i na prohřátí studených rukou.

Lípa

Pro zahřátí organismu a vyvolání pocení (zejména na začátku chřipky nebo jiného virového onemocnění) si připravíme koupel z lípy. Hrst lipových květů i s listy zalijeme litrem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Scedíme a vlijeme do teplé vody ve vaně – teplota koupele by neměla přesáhnout 38 °C. Celou proceduru je nejlépe provést večer před spaním a po koupeli rovnou ulehnout do postele.

Mateřídouška a heřmánek

Obě bylinky jsou zahřívací a společně vám vytvoří lahodný čaj pro zahřátí v dokonalé harmonii. 1 lžičku sušených květů heřmánku a 1 lžičku sušené nati mateřídoušky zalijte šálkem vroucí vody, nechte 10–15 minut louhovat a můžeme osladit medem. Pijte 1–2x denně, avšak pozor: mateřídouška by se neměla konzumovat dlouhodobě.

Černý bez

Čaj z květů černého bezu zahřeje při nachlazení, chřipce i zimnici. Lžíci sušených květů zalijte 250 ml vroucí vody, nechte 15 minut louhovat, sceďte a pijte při potížích až 3x denně.

Zahřívací potraviny

A pokud vám výčet bylinek nestačí, můžete sáhnout ještě po zahřívacích potravinách. Jsou to především: teplé nápoje, teplé polévky, ryby, maso, vnitřnosti, vařená zelenina, sušené ovoce, semena (mák, sezam), rýže, jáhly, pohanka, sója, ovesné vločky, vejce, kakao, káva, červené víno a z koření pepř, chilli a kari. bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here