Bylinky z Bible

Staré zvyky a legendy spojily s Biblí mnoho bylin a udělaly je obzvláště vhodné pro adventní a vánoční období, ale také na Velikonoce. Přírodní zelené a červené bylinky doplňují vánoční barvy, žluté a růžové zase jarní. Existuje několik bylin, které jsou vhodné pro malé živé vánoční stromky. Přidávají do této sezóny různorodost a dodávají typickou vůni Vánoc. Bylinky, které tady představíme, se v minulosti používaly k provonění domácností, ale dnes už jsou některé z nich opomíjeny.

Rozmarýn

Rozmarýn bývá spojován se svatou Marií, matkou Ježíše. Byl hodně používán zejména ve středověku, kdy ho hospodyňky rozprostřeli po podlaze, aby šířili svou omamnou vůni. Lidé po nich chodili a tím ještě vůni uvolňovali. Říká se, že Marie pokládala oděvy Ježíše právě na větvičky této byliny. Legenda taktéž praví, že tu noc, kdy se narodil Ježíšek, stromy najednou přinesly ovoce a květy vykvetly i mimo sezónu.

Tymián

Tato bylinka je spojovány s jehněčím masem, ale signalizuje sílu, odvahu a také sílu křesťanství. Skvěle se hodí do fazolových pokrmů, vajec a zeleniny. Spolu s čerstvými větvičkami petrželky a bobkového listu se používá jako „bouquet garni“ – francouzské kytičky složené z těchto bylinek, které se v kytici přidávají do různých pokrmů.

Routa vonná

Routa je bylinka milosti a vylučuje zlo. Její název je odvozen z řeckého slova „reuo“, což znamená „osvobodit“. Žádná bylinka není vhodnější pro vánoční období, protože křesťané věřili, že lidstvu byla udělena milost Boží, kterou bylinka představuje. Za starých zvyků byl používán svazek této rostliny – kropil se svěcenou vodou pro vyloučení zla. Sušené listy této bylinky mají několik terapeutických přínosů a jsou používány k léčbě křečí, jako sedativum a upokojující přípravek.

Svatolína cypřišová

Už její název zní křesťansky. Tato rostlina symbolizuje zavinovací tkaninu. Větve této stálozelené bylinky odpuzují hmyz. Stonky můžete umístit do zásuvek, pod koberec mezi knihy a další. Vhodné je přidávat je do těchto míst zabalené do bylinkových sáčků.

Levandule

Levandule je symbolem čistoty a nesmrtelnosti. Říká se, že levandule získala svou krásnou vůni, když sloužila jako stojan na sušení plen Ježíše. Slovo levandule pochází z latinského „lavare“, což znamená „umýt“ nebo „dělat modré“. Legenda říká, že Marie prala prádlo s pomocí této voňavé bylinky a keř levandule používala jako šňůru na prádlo. Dále se říká, že Mariiny šaty jsou modré z kontaktu s touto květinou.

Šalvěj

Šalvěj je bylina nesmrtelnosti a domácího štěstí. Příběh spočívá v tom, že Marie a Josef se snažili utéct z Judey, aby se vyhnuli Herodovým vojákům. Panna Marie uviděla keř růží a chtěla se v nich skrýt. Avšak růže jí odmítla jakkoli pomoci, protože se bála, že ji samotnou vojáci zničí. Od té doby má růže trny. Poté se Marie chtěla skrýt v keři hřebíčku – ale opět nepochodila, protože hřebíček se bál o své květy. Od té doby získal své špatně vonící květy. Poté už zbyl jen keř šalvěje. Šalvěj byla laskavá a dobročinná, a když se k ní Marie přiblížila s prosbou o skrytí, rozkvetla a vytvořila baldachýn pro matku i dítě. Vojáci kolem nich prošli bez povšimnutí. Od té doby je šalvěj považována za posvátnou a předpokládá se, že má mnoho léčebných schopností.

Maří list balšámový

Říká se mu také „list Bible“ nebo „balzám Panny Marie“ a je to symbol věčného života. Maří list (Chrysanthemum balsamita) byl podle pověsti využíván Marií jako léčivá mast. V současné době se mast z této bylinky používá po kousnutí hmyzem a na spáleniny. bylinkopedie koupit bylinky a produkty

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků
Loading
Sticky
Popis:

Známí čeští biohackeři z codeoflife.cz pro tento eshop vybírají nejzajímavější produkty, které sami používají. Pokud si přečtete články či studie o konkrétním doplňku a nevíte, zda-li jsou validní a doplněk skutečně efektivní, nebo kterou značku si vybrat, tak uplife.cz už tímto zkoumáním prošel a vybral za vás. Uplife pro vás vybírá to, co opravdu funguje z přehlceného trhu s doplňky stravy.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Specializovaný internetový obchod na prodej čerpadel a čerpací techniky. Ponorná čerpadla, čerpadla do studní a vrtů, oběhová čerpadla, kalová čerpadla, domácí vodárny. Nádrže na vodu, zavlažovací technika. Návrhy čerpadel a řešení na míru.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Ošatka.cz je to pravé místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů a inspirací pro zdravé vaření a pečení. V našem sortimentu myslíme na vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. Rozmazlujeme přírodní kosmetikou bez přidané chemie a vybavíme domov produkty pro ekologickou domácnost.
 

nabídka produktů

 

Sticky
Popis:

Jsme vaše zdravá výživa na internetu. Kvalita je u nás na prvním místě. Produkty jako ořechy, sušené ovoce, semínka nebo směsi vyrábíme pod svou vlastní značkou NUTSMAN, ale také vám přinášíme potraviny od Českých a zahraničních výrobců. Vše skladem, rychlá expedice, výhodné ceny, ekologické balení a osobní přístup - to je NUTSMAN
 

nabídka produktů

 

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here