Bylinky a éterické oleje vhodné pro ženy v přechodu

salvej
Zdroj foto: envato

Ženy se v přechodu obávají mnoha úskalí – návalů horka, přibírání na váze, nespavosti, pocitů nevolnosti, nekomfortnosti v sexuální oblasti. Ale s pomocí správné životosprávy, dostatku pohybu a bylinek se dá mnoha nepříjemnostem ve všech zmíněných oblastech předejít.

Na návaly horka šalvěj

Skutečně účinnou bylinkou na mnohé ženské obtíže nejen v přechodu je obyčejná šalvěj. Čaj z ní pomáhá proti návalům horka i pocení. Stačí 2 minuty louhovat lístky šalvěje v horké vodě, přecedit a pít 2x denně, nebo když se vyskytnou výše jmenované potíže. Léčbu můžete podpořit i šalvějovými kapkami, které obsahují éterický olej – jak na aromaterapii (nakapat do aromalampy), nebo k masážím – použijte jen velmi malé množství a můžete se nechat masírovat partnerem.

Podpořit tvorbu estrogenů pomůže fenykl a anýz

Tato koření znáte zejména jako vhodná na čaje pro miminka s bolestí bříška, nicméně ani ženy v menopauze by se jich neměly vzdát. Pomáhají vytvářet estrogen, který už se přirozenou cestou tolik netvoří. Můžete si z nich uvařit klasicky čaj, ale také přidávat je do jídel a salátů, jejich naklíčená semínka se hodí do salátů jako zdroj vitamínů a stopových prvků.

fenykl
Zdroj foto: envato

Červený jetel na koupel při návalech i k výplachům pochvy

Opravdu účinnou bylinkou pro ženy v přechodu je jetel, zejména ten s červenými nebo růžovými hlavičkami. Používá se zejména zevně, ale pomůže vám jako koupel (několik lžic hlávek červeného jetele zalijte 1 litrem vroucí vody, nechte 15 minut louhovat, přeceďte a vlijte do teplé koupele – kolem 38 °C), koupel si užívejte aspoň 15 minut, měla by pomoci od návalu horka, pocitů nevolnosti i nespavosti – proto je vhodná hlavně před spaním. Další možností je koupel nebo výplach pochvy tímto odvarem, což pomůže zvlhčit suchou nebo svědivou sliznici v těchto místech.

Na krásné vlasy a nehty i po padesátce přeslička

Přeslička obsahuje mnoho užitečných látek, a mnohé z nich jsou právě vhodné i v přechodu a po něm. Přeslička zpevňuje a posiluje tkáně, vazy, vlasy, nehty, léčí ledviny, ledvinové obtíže i nemoci močových cest. Čaj z přesličky si připravíte tak, že nať přesličky zalijete vroucí vodou, necháte 10 minut louhovat, přecedíte a pijete 1 šálek denně. Můžete pravidelně, přeslička nemá žádné vedlejší účinky.
bylinkopedie koupit bylinky a produkty

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here